Son Dakika

KKTC'de ezan tartışması

A A

06.11.2015 - 19:27 Son Güncelleme:

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde bir mahkemenin aldığı karar tartışma yarattı. Lefke ilçesindeki kaza mahkemesi, üç camide sabah ezanının hoparlörden okunmasını yasakladı.

KKTC'de ezan tartışması

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde bir mahkemenin aldığı karar tartışma yarattı. Güzelyurt Kaza mahkemesi Lefke'deki üç camide üç camide sabah ezanının hoparlörden okunmasını yasakladı. Vatandaşlar kararı cami önünde protesto ederken, camilerde ezan sesleri susmadı. 

Feza Güzeloğlu isimli avukat, hoparlörden okunan Sabah ezanının hoparlör gibi ses yükseltici cihazlarla okunmaması için Güzelyurt Kaza Mahkemesi'ne başvurmuştu. Mahkeme verdiği ara kararla, Lefke'de bulunan Şeyh Nazım Camii, Pir Paşa Camii ve Aşağı Camii'de sabah ezanının ve duaların hoparlörle okunmasını yasaklamıştı.Mahkemenin kararı basına “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde ezan yasaklandı" şeklinde yansıyınca gözler bir anda Lefke'deki camilere çevrildi. Küçükçekmece'de vahşet! Doğan Grubu'ndan yasadışı dinleme açıklaması

Bunun üzerine KKTC Din İşleri Başkanı Talip Atalay yazılı bir açıklama ile haberlere tepki gösterdi. 

Mahkeme kararına göre muhatabın Din İşleri Başkanlığı değil Vakıflar İdaresi olduğunu belirten Atalay, bu nedenle kararın kendileri açısından bağlayıcı olmadığını dile getirdi. Talip Atalay, “Kıbrıs'ta ezanın yasaklandığıö şeklinde yaratılan algının doğru olmadığını belirttiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Asırlardır olduğu gibi bugün de Kıbrıs'ımızda ezanlar okunmaya devam etmektedir. Kıbrıs Türkü bu konuda duyarlıdır. KKTC'de ezanın susturulması asla söz konusu değildir ve olamaz. Camilerimizden ezanlarımız aynı şekilde okunmaya devam edecektir.öHaber kimi gazetelere Lefke'de ezan yasaklandı şeklinde yansısa da namaz vakti geldiğinde Lefke sokakları her zaman olduğu yine Ezan sesleriyle yankılandı. Karara tepki gösteren  vatandaşlar cami önünde Cuma namazının ardından eylem yaptı. KKTC Ülkü Ocakları Genel Başkanı Adem Yudagül, mahkemenin bu kararını kabul etmediklerini belirtti. Şeyh Nazım Camii imamı Mehmet Genç ise Lefke'de ezan yasaklandı şeklinde ortaya çıkan algıdan son derece rahatsız olduklarını söyledi. Milli Takım'ın aday kadrosu açıklandı! 'FIFA Puskas Ödülü' adayları belli oldu

Mehmet Genç, ezanın yasaklandığı şeklinde yaratılmaya çalışılan algının doğru olmadığını söyledi. KKTC Din Görevlileri Sendikası Başkanı Süleyman Çakır da modern bir çağda teknolojik imkanlardan faydalanmaya karşı olmanın anlamsız olduğu söyleyerek mahkeme kararına tepki gösterdi. Sabah ezanı ile birlikte Lefke'deki camiler her zamankinden daha fazla dolarken namaz için camiye koşanlardan biri de Din İşleri Başkanlığı Güzelyurt Bölge Temsilcisi Ömer Akın'dı. Ömer Akın, kararın ardından arkadaşları ile birlikte sabah namazını camide kılmaya karar verdiklerini belirtti. Sabah namazını da kıldıran Akın, dua okurken zaman zaman gözyaşlarını tutamadı.