Kobani'de YPG silah ve koridor istiyor

Kobani'de YPG silah ve koridor istiyor

Kobani'de YPG silah ve koridor istiyor

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nin karşısında olan IŞİD'in hedefindeki Suriye'nin Kobani kentinde 31 gündür çatışmalar devam ediyor. DHA ekibi IŞİD'in saldırdığı, YPG güçleri ile ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının bombardımanı ile ilerlemesini engellemeye çalıştığı Kobani'ye girerek son yaşananları görüntüledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sokaklarda sadece silahlı YPG'lilerin bulunduğu Kobani Kantonu'nun eşbaşkanı Enver Müslim, ilçede savaşın sürdüğünü ifade ederek uluslararası toplumun biran önce kendilerine silah yardımında bulunmasını istedi.

Barzani'nin gönderdiğini ifade ettiği silahların kendilerine ulaşmadığını kaydeden Müslim, Türkiye'nin de biran önce istekleri olan koridoru açmasını ve ilçedeki 2 bin sivilin tahliye edimesi gerektiğini söyledi.

IŞİD, iç karışıklığın sürdüğü Suriye'de son 2 yıllık süreçte etkili olmaya başlayan ve adını Ocak ayında Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin karşısındaki Telabyad ile Gaziantep'in Karkamış ilçesinin karşısındaki Carablus ilçelerinin kontrolünü ele alarak ve Türkiye'ye açılan sınır kapılarını kapatarak duyurdu.

Suriye ve Irak'ta yaptığı eylemlerle korku salan IŞİD, geçen 14 Eylül günü Telabyad ile Carablus arasında kalan PYD denetimindeki Kobani'yi ele geçirmek için saldırı başlattı.

IŞİD'in ilerleyişi sırasında 300'ü aşkın köyde yaşayan binlerce insan evini terk etti ve sınırı aşarak Türkiye'ye giriş yaptı. Son 2 haftadır Kobani merkezinde sokak savaşı şeklinde devam eden çatışmalar sırasında ABD öncülüğündeki koalisyon ülkelerinin savaş uçakları IŞİD mevzilerini bombalamaya başladı. Suruç tarafında endişeyle takip edilen çatışmalar sırasında sık sık sınırı aşan mermiler Türkiye'ye gelmeye başladı.

DHA ekibi Kobani'de

31 gündür sınır hattında görev yapan DHA ekibi, çatışmaların ve bombardımanın sürdüğü Kobani'ye gitti. Sadece yaralıların ve insani yardım ihtiyaçlarının karşılanması için açılan ve özel harekat polislerinin çelik yelek ve kaskla görev yaptığı Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan geçerek Kobani'ye giden DHA ekibi buradaki son durumu görüntüledi.

Sokaklarda sadece silahlı YPG'liler var

Yoğun olarak Kürt nüfusun yaşadığı Kobani'de, savaş öncesi 50 bin olan nüfus, Suriye olaylarının başlamasının ardından güvenli bölge olarak görerek ilçeye gelen Kürt, Türkmen ve Araplar ile 400 bine yükseldi. Ancak, IŞİD'in burayı hedef alan saldırıyı başlattığının ortaya çıkmasının ardından ilçede yaşayanlar daha güvenli olarak gördükleri iç kesimlere gitti.

Kobani'de kalan 200 bin civarında kişinin büyük bölümü de IŞİD saldırısından kaçarak Türkiye'ye sığındı. Hayalet kent görünümüne bürünen Kobani sokaklarında çatışmaların şiddetlenmesinin ardından sadece silahlı YPG'liler görülmeye başlandı. Ancak, IŞİD'in saldırılarını ilçe merkezi ve özellikle sınır kapısının bulunduğu bölgede yoğunlaştırmasıyla sokaklardaki YPG'liler de mevzilere çekildi. Sokakların boşaldığı Kobani'de silahlı YPG'liler, dışarıya başta siviller olmak üzere kimsenin dışarıda durmasına izin vermiyor.

Türkiye sınırındaki binayı karargah yaptılar

IŞİD'in saldırısının ardından koalisyon uçaklarının bombardımanı ile destek bulan ve savunma pozisyonunda olan YPG'liler ise karargah olarak daha güvenli olarak gördükleri için Mürşitpınar Sınır Kapısı'nın hemen karşısında olan ve Türkiye sınırının sıfır noktasındaki 3 katlı bir binayı karargah olarak belirledi. YPG güçleri buradan çatışmaları takip ederek cephelere mühimmat sevkiyatı yaparken, yanında bulunan bir başka binayı ise revir olarak kullanıyor ve hafif yaralıların tedavisini yaptırıyor.

Her çatıda keskin nişancı

Sokakların boşaldığı ve hayalet kent görünümüne bürünen Kobani'de, IŞİD militanlarının ilçe merkezine girmesini engellemek isteyen YPG güçleri, sınır kapısı ile ilçe merkezindeki neredeyse tüm binalara keskin nişancı yerleştirdi. Kanas gibi suikast silahlarıyla çatılarda görev yapan YPG güçlerinin, ilçe merkezine sızmaya çalışan ve bazıları canlı bomba olarak eylem yapmayı amaçlayan IŞİD militanlarını vurarak etkisiz hale getirmeye çalışıyor.

Enver Müslim: 2 bin sivil var

Silahlı YPG'lilerin korumasını sağladığı Kobani Kantonu Eşbaşkanı Enver Müslim, ilçede yaşanan son gelişmeleri Kobani'ye geçen DHA ekibine anlattı. IŞİD'in hedefinin Kobani'yi ele geçirmek olduğunu ancak YPG ve YPJ güçlerinin direnişi ile bunun engellendiğini ifade eden Müslim, halen ilçede 2 bin civarında sivilin bulunduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

"Halen Kobani'de birçok aile çocuklarıyla birlikte burada ölümüne yaşamaya devam ediyor. Kentte şuanda binlerce sivil burada yaşamını sürdürüyor. IŞİD ise psikolojik baskı yaparak, bu insanlara korku salmaya devam ediyor. Bunun için uluslararası bir gözlemci heyetini Kobani'ye gelip durumu yerinden görmesi için çağrıda buluyorum. Kobani'deki sivilleri korumak için ancak birlikte çalışabiliriz. Birçok insanımız IŞİD'in korku psikolojiyle burayı terk etmek zorunda kaldı. Ancak bizim direnişimiz karşısında halen binlerce kişi sınırın karşı tarafında intikam için Kobani'ye geçmeyi bekliyor. IŞİD, ağır silahlarla ve top atışlarıyla kent merkezine sürekli saldırılar düzenliyor. Asker veya sivil ayırımı yapmadan ard arda saldırılar düzenliyor. Bunun için acil olarak insani bir koridorun açılmasını istiyoruz. IŞİD Kobani'nin dış mahallerinde bazı evlere mevzilendiklerini biliyoruz. YPG'nin kentte oluşturduğu direniş hattını IŞİD intihar saldırılarıyla kırmaya çalışıyor ama tüm saldırılar YPG tarafından püskürtülmeye devam ediyor."

10 soruda Kobani

"Barzani'nin silahları gelmedi"

IŞİD militanlarının ilçe merkezine doğuda 1, güneyde ise 4 kilometre uzaklıkta olduğunu vurgulayan Müslim, uluslararası toplumdan silah yardımı istediklerini dile getirerek şöyle devam etti:

"IŞİD biran önce kent merkezine girmek istiyor. Ancak bizim savaşçılarımız buna engel oluyor. Özellikle sınır kapısını hedef alarak, bizim bağlantı noktamızı ele geçirmeye çalışıyorlar. Bunun için sık sık havan ve top atışlarını düzenliyorlar. Kobani ve çevresinde bin civarında IŞİD'li bulunduğunu tahmin ediyoruz. Türk devletinden ve parlamenterlerinden bizlere destek vermelerini istiyoruz. Halen Kobani'de siviller bulunmaktadır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir açıklamasında 'Kobani'de sivil kalmadı, sadece YPG ve IŞİD var' demişti. Ancak halen siviller aileleriyle birlikte buruda bulunmaktadırlar. Dünya ülkelerinin düşmanı olan IŞİD'e karşılık Kobani kantonuna gerekli desteklerini acil olarak vermelerini istiyoruz.

El ele verirsek düşmanımız olan IŞİD'i hem Kobani'den hem de Türkiye sınırından geri göndereceğiz. Çünkü IŞİD sadece Kürt halkının düşmanı değil, yarın Türkiye'nin de başına bela olacak, dünyanın başına bela olacak. O zaman da Türkiye'de IŞİD'e destek veren kişilerden hesap sorulacak ama o hesabın da bir anlamı kalmayacak. Bu nedenle Türk hükümeti ve halkını ismi IŞİD olan bu tehlikeye karşı Kobani'ye destek vermesi gerekiyor. Kentte binlerce sivil var. Şu anda savaş halindeyiz ve kentteki siviller de evlerinde, kendilerini korumaya aldıkları yerlerde bulunuyor. Kobani'de sadece YPG yok, siviller var, hükümet yetkilileri var, STK'lar var.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kobani'nin az bilinenleri

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bu nedenle de uluslararası toplumun daha duyarlı olması gerekiyor. Bizim sivilleri tahliye etmemiz en büyük önceliklerimizden. Ama bunun yanında YPG için acil silah yardımı gerekiyor. Çünkü IŞİD ağır silahlarla saldırıyor. Uçaklar vurduğunda etkisiz kalıyor, bir şey yapamıyor. YPG'de ise hafif silahlar var. Uluslararası toplumun bu nedenle YPG'ye silah yardımı yapması gerekiyor. Barzani'n gönderdiği silahlar henüz elimize ulaşmadı. Biz bütün devletlerde silah yardımını bekliyoruz. Ancak şu ana kadar bahsedilen bu silahlar elimize ulaşmadı."

Bombardıman ve çatışma sürüyor

Dünya kamuoyunun günlerdir takip ettiği Kobani'de bugün de patlama ve çatışma sesleri eksilmedi. İlçe merkezi ile sınır kapısının bulunduğu alana ilerlemeye çalışan IŞİD militanları ile YPG güçleri arasındaki çatışmalar aralıklarla devam ederken, ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları belirli aralıklarla İŞİD mevzilerini bombalamaya devam etti. Uçakların bombaları bırakmasıyla duyulan patlama sesi ile hedef alınan IŞİD mevzilerinden yükselen dumanlar Türkiye tarafından da görüldü.

Sınırda yoğun önlem

Çatışmaların şiddetlenmesi ve mermilerin sınırı aşmasıyla 4 kişinin yaralandığı Suruç'ta, sınır hattındaki 3 mahalle ile AFAD'ın kurduğu çadır kent boşaltıldı. Halen çatışmalarda ateşlenen mermilerin sınırı aşmaya devam etmesiyle oluşan risk nedeniyle güvenlik güçleri, sınır hattına 3 kilometre mesafede barikat oluşturarak geçişleri durdurdu. Kimsenin sınır hattına geçmesine izin verilmezken, olası tehditlere karşı obüs, tank ve hava savunma radarları da Suriye'yi gören hakim tepelere konuşlandırıldı. Sınır hattında yaşananları ise onlarca meraklı vatandaş yüksek tepelerden dürbünlerle izlemeyi bugün de sürdürdü.

605 yaralı geldi

Kobani'de, IŞİD militanları ile YPG güçleri ilçenin farklı noktalarında çatışmaya devam ediyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yetkililer, çatışmaların başladığı günden itibaren Kobani'den 605 yaralı YPG'linin Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan geçirilerek Türkiye'ye alındığını söyledi. Kobani'den getirilen yaralılar sınır hattında güvenlik güçlerince kayıt altına alınıyor ve fotoğrafları çekiliyor. Cep telefonu ile çekilen yaralı YPG'lilerin fotoğrafları daha sonra merkeze gönderilerek yüz tanıma sisteminden geçiriliyor.

Burada yapılan inceleme yaralı YPG'linin daha önce Türkiye içerisinde eyleme karışıp karışmadığı anlaşılıyor ve suça karışmış olanlar tespiti durumunda güvenlik güçlerince gözetim altında tutuluyor. Yetkililer, yaralıların sınır hattında yapılan ilk müdahalenin ardından ambulanslarla önce Suruç Devlet Hastanesi'ne getirildiğini, durumu ağır olanların Şanlıurfa, Gaziantep ve Diyarbakır'daki hastanelere sevk edildiğini de kaydetti. Yetkililer ayrıca Kobani'de ihtiyaç duyulan insani yardımların da çatışmalara rağmen düzenli olarak gönderilmeye devam edildiğini de bildirdi.

Mürşitpınar sınırı yakınında büyük patlama!

IŞİD bayrakları görülmüyor

Çatışmaların başlamasının ardından 10 gün önce Kobani'de birkaç noktaya dikilen IŞİD bayrakları ise son 2 gündür görülmedi. YPG güçleri kontrolü ele geçirdikleri Til Şeir tepesi ile bazı noktalardaki IŞİD bayraklarını indirdiklerini öne sürürken, bazı kaynaklar ise IŞİD bayraklarının uçakların bombardımanında vurularak düştüğü yorumunu yaptı.

149 Suriyeli kamplara alınacak

Öte yandan 10 gün önce sınırı geçtikten sonra gözaltına alınan ve Suruç Spor Salonu'nda tutulan aralarında YPG ve PKK'lıların da olduğu ileri sürülen 250 civarında Suriyeli'den 64'ü kendi istekleri ile yeniden Kobani'ye gitti. Grupta bulunan ve ifadesi alınan Suriyelilerden 30'u dün akşam kamplara gönderilirken, halen gözetim altında tutulan 149 Suriyelinin ise bugün işlemlerinin tamamlanmasının ardından çadır ve konteynır kentlere gönderileceği öğrenildi.