hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kosova Başbakanı: Sırbistan’ın planı kuzeyi ilhak etmekti

  Kosova Başbakanı: Sırbistan’ın planı kuzeyi ilhak etmekti
  expand

  Kosova-Sırbistan sınırında geçen haftadan bu yana devam eden gerilimde, Priştine hükümeti Sırbistan’ın ilhak planını ortaya çıkardıklarını iddia etti. Belgrad ise sınır hattındaki askerlerin sayısının düşürüldüğünü duyurdu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kosova Başbakanı Albin Kurti, 24 Eylül’de sınırdaki Banjska bölgesinde yaşanan çatışmanın daha uzun soluklu bir ilhak planının parçası olduğunu öne sürdü. Kurti, Kosova polisinin topladığı istihbarata göre Banjska’daki olayların “37 ayrı mevziye koordineli bir saldırı yoluyla Kosova’nın kuzeyini ilhak etme yönündeki daha büyük bir planın parçası olduğunu” kaydetti. Kurti planın devamında “silah ve asker tedarikini mümkün kılmak için Sırbistan’a giden bir koridorun kurulacağını” da belirtti. 24 Eylül sabahı Banjska’da yolu kapatan Sırpların ateş açması sonucu bir Kosova polisi ölmüştü.

  BELGRAD ASKER ÇEKTİ

  ABD’nin, Belgrad’ın Kosova sınır hattına emsalsiz askeri yığınak yaptığı açıklamasının ardından Sırbistan Genelkurmay Başkanı Milan Mojsilovic, sınır hattındaki ordu mensuplarının sayısının 8 bin 350’den 4 bin 500’e düşürüldüğünü açıkladı. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ise CNN televizyonunda, “Sırbistan, Kosova’nın kuzeyinde olaylar yaşanmasını isteyen son ülke. Barış, Sırbistan’ın çıkarına olan bir durum” dedi. Ayrıca, bir Kosova polisinin ölümüyle sonuçlanan olayı üstlenen Kosovalı Sırp Milan Radoicic’in adalet önünde hesap vereceğini belirtti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow