hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kritik Ukrayna Barış Konferansı sona erdi! Zelenskiy Çin'den yardım istedi

  Kritik Ukrayna Barış Konferansı sona erdi Zelenskiy Çinden yardım istedi
  expand
  KAYNAKİHA

  Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, İsviçre'deki Ukrayna Barış Konferansı'nın ardından düzenlenen basın toplantısında, “Gerçek şu ki, Rusya ve Rus yönetimi, adil bir barışa hazır değil” dedi. Zirve sonrası bazı ülkeler ortak bildiriye imza atmadı. Öte yandan Zelenskiy, Çin'den yardım istedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsviçre'de dün başlayan Ukrayna Barış Konferansı sona erdi. Dört Kanton Gölü yakınlarındaki Bürgenstock turizm kompleksinde gerçekleştirilen ve 90'dan fazla ülke ile uluslararası örgütün katıldığı konferansın ardından Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy basın toplantısı düzenledi.

  Kritik Ukrayna Barış Konferansı sona erdi Zelenskiy Çinden yardım istedi

  "RUSYA ADİL BİR BARIŞA HAZIR DEĞİL"

  Zelenskiy, Rusya'nın Ukrayna topraklarının tamamından çekilmesi halinde barış müzakereleri için hemen yarın masaya oturmaya hazır olduklarını söyleyerek, “Fakat gerçek şu ki, Rusya ve Rus yönetimi, adil bir barışa hazır değil” dedi.

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in savaşa son vermeyeceğini ileri süren Zelenskiy, Putin'in diplomatik veya askeri yollarla, “mümkün olan her şekilde” durdurulması gerektiğini ifade etti. Batı'nın sağladığı askeri yardımın savaşı kazanmak için yeterli olmadığını da sözlerine ekleyen Ukraynalı lider, diğer yandan barış konferansına gösterilen ilginin Ukrayna'ya destekte zayıflama olmadığını ortaya koyduğunu söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ÇİN'DEN YARDIM İSTEDİ

  Zelenskiy, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın sona ermesi için Çin'in daha büyük bir rol üstlenmesini arzuladıklarını ifade etti. Rusya'nın davet edilmemiş olması nedeniyle konferansa katılmayan Çin'e seslenen Zelenskiy, “Çin'in bize yardım edebileceğine inanıyorum. Bu nedenle de bu günlerde Çin tarafından yapılacak belirli teklifleri görmeyi çok isterim” dedi.
  Ukrayna'nın asla Çin'i düşmanı olarak tanımlamadığını vurgulayan Zelenskiy, Çin'i dost olarak görüp görmedikleri yönündeki bir soruya cevabında, “İnancıma göre dostlar, zor zamanlarda birbirine yardımcı olur. Çin'in Ukrayna'nın dostu olmasını isterdim. Biz Çin'in toprak bütünlüğünü destekliyoruz ve aynısını Çin'den de bekliyoruz” dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow