Küba'da mescit açıldı

Küba'da mescit açıldı

Küba'da mescit açıldı

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, Küba'da ramazan ayında Müslümanların ibadetlerini yerine getirmeleri için bir mescit açıldığını ve bu mescidin TDV'nin katkılarıyla Küba'ya yapılacak olan cami tamamlanana kadar açık olacağını açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Küba'nın, Havana kentinde tarihi bir mekanı mescit için tahsis ettiğini belirten Palakoğlu, ramazan ayında buradaki Müslümanların ilk kez bir mekanda teravih ve cuma namazlarını kılabildiklerini söyledi. Açılan mescit hakkında basın mensuplarına bilgi veren Palakoğlu, tahsis edilen bu mekanın 200 metrekare olduğunu ve Küba'da yapılması planlanan caminin açılışına kadar hizmet vereceğini açıkladı.

Küba'daki caminin yeri belli oldu

Palakoğlu, inşa edilecek caminin yer tahsis işleminin bittiğini, projelendirme ve teknik hazırlıklarla ilgili sürecin de başladığını belirtti. Küba'da yerli Müslümanların daha önce namaz kılabilecekleri bir mekanın olmadığını kaydeden Palakoğlu, sadece diplomatların gidebildiği eski müzenin içinde bir yerin bulunduğunu bildirdi.

Küba'ya cami projesinin detaylarını konuştular

Palakoğlu, 9 ülkede cami inşaatları, 7 ülkede de 16 caminin yer tahsis ve projelendirme işlemlerinin devam ettiğini belirterek, yurtdışı cami inşaatlarıiçin 17 Nisan'da düzenlenen yardım kampanyasının sonuçlandığını ve 8 milyon 60 bin 630 lira bağış toplandığını söyledi.

Küba cami capsleri

Yurtdışında inşaatları devam eden ve tamamlanmış camilerin son durumlarını da basın mensupları ile paylaşan Palakoğlu, şöyle konuştu:

"Belarus'un başkenti Minsk'te 5 bin cemaat kapasiteli camimiz bitmek üzere, Moskova merkezde yaklaşık 5 bin kişilik caminin de inşaatı tamamlanmak üzere, Kırgızistan Bişkek'te Kocatepe Camisi'nin birebir aynısı yapılıyor. Kazakistan Hoca Ahmet Yasevi Cami geçtiğimiz aylarda açılmıştı. Kıbrıs'ta Lefkoşa Hala Sultan Camisi de Selimiye Cami'nin birebir aynısı olacak ince işçiliği başladı, 2016 sonlarında tamamlanmış olacak. Arnavutluk'ta merkezde Namazgah Camisi'nin temeli atıldı. İstanbul Ataşehir Mimar Sinan Camisi'nin bir benzeri oraya inşa ediliyor."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kosova, Kırım, Romanya, Macaristan, İngiltere'de de cami projelerinin olduğunu anlatan Palakoğlu, Amerika'da yapılmış olan İslam Merkezi'nin detamamlandığını ifade etti. Palakoğlu, yurtiçinde ve yurtdışında yapımını üstlendikleri camilerin inşaatlarının hayırseverlerin bağışlarıyla yükseldiğini söyleyerek, "Türkiye'de şu anda vakfımızın marifetiyle yapılan 3 bin 500 civarında cami ve mescit var. Yurtdışında bugüne kadar 20 farklı ülkede 100'ün üzerinde camiler yapılmış" diye konuştu.