hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kudüs'te sinagoga silahlı saldırı: 7 ölü, 3 yaralı! Türkiye'den açıklama

  KAYNAKİHA

  İsrail'de Yahudi soykırımı anma gününde bir saldırgan sinagoga saldırdı. En az 7 kişi yaşamını yitirdi, 3 kişi yaralandı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, sorumluların cezalandırılması için hemen harekete geçileceğini kaydetti. Saldırıya dünyadan da kınama geldi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kudüs'te Neve Yaakov adlı sinagoga yapılan saldırıda 7 kişi yaşamını yitirdi, biri çocuk 3 kişi yaralandı. Saldırı, Naziler tarafından öldürülen 6 milyon Yahudiyi ve toplama kamplarını anmak için ilan edilen Yahudi soykırımını anma günü 27 Ocak'ta gerçekleştirildi. Başbakan Binyamin Netanyahu, Milletvekili Ben-Gvır ile bölgeye giderek meclisin hemen çalışmalara başlayacağını kaydetti.

  Dışişleri Bakanlığı'ndan "Sinagoga düzenlenen terör saldırısını kınıyoruz" açıklaması geldi. Bakanlık yazılı açıklamasında, "Bölgede artış gösteren saldırıların yeni bir şiddet sarmalına dönüşmesinden endişe duyuyor, tüm tarafları itidale ve bu tür olayların durdurulması için gerekli önlemleri almaya çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail'i ziyaret etmeye hazırlanıyordu. Ziyareti öncesi yapılan saldırıya Blinken, İsrail ile dayanışma içinde olduğunu dile getirdi. Sözcü yardımcısı Vedant Patel de İsrail halkıyla dayanışma içerisinde olduklarını vurguladı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow