Kuzey Amerika’da kutup soğuğu

Kuzey Amerika’da kutup soğuğu

Kuzey Amerika’da kutup soğuğu

ABD ve Kanada son yılların en soğuk hava dalgası ile karşı karşıya. Kanada’nın bazı kesimlerinde termometrelerin eksi 38 ila eksi 50 dereceye kadar düşmesi bekleniyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD ve Kanada’da kutup kaynaklı tarihi soğuklar yaşanıyor. Uzmanlar, 15 milyon kişinin “bir nesilde bir kez görülebilecek” kar bomba siklonunun sebep olduğu soğuklarla karşı karşıya kaldığını belirtti. Dondurucu fırtınaların 10 dakikada soğuk ısırmasına yol açabileceği bildirildi. Son 50 yılın en soğuk günlerinin yaşandığı ABD’de en az 83 milyon kişi eksi 17 dereceyle karşılaştı. Washington Dağı’nda eksi 77 derece kaydedildi.

Kanada’da eksi 50

Milliyet'te yer alan habere göre ABD’de en az 7 eyaletin rekor düzeydeki soğuk havaya maruz kalacağı bildirilirken, Kanada’nın ise bazı kesimlerinde termometrelerin eksi 38 ila eksi 50 dereceye kadar düşmesi bekleniyor. Ülkenin birçok eyaletinde okullar tatil edildi, vatandaşlara dışarı çıkmama uyarıları yapılırken, ani donma ve hipotermiye karşı önlem alınması istendi. Tarihi soğuk derecelerin hafta başında yükselmeye başlayacağı tahmin ediliyor.