Lastik botla mülteci geçişi Akdeniz'den sonra Baltık'ta: Hedef ülke İsveç

Lastik botla mülteci geçişi Akdeniz'den sonra Baltık'ta: Hedef ülke İsveç

Lastik botla mülteci geçişi Akdeniz'den sonra Baltık'ta: Hedef ülke İsveç

Her yıl sayıları binlerle aşılan mültecinin yaşamını yitirdiği Akdeniz'in ardından, mülteciler lastik botlarla şimdi de Baltık denizini aşmaya çalışıyor. Çoğunluğunu Suriye ve Iraklıların oluşturduğu mülteciler, ulaşmaya çalıştıkları İsveç'in sınır kontrolü başlatmasıyla, bu ülkeye lastik botlarla girmeyi deniyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İsveçin sınır kontrollerini başlatmasından sonra, sığınmacıların ülkeye girebilmek için lastik botla deniz yolunu kullanmaya başladıkları gizli polis raporuyla ortaya çıktı. Aynı zamanda sığınmacıların kara taşıtlarında gizlenerek de İsveç'e girmeye çalıştıkları öğrenildi.

Alman vekiller Suriyeli göçmenlerle böyle empati kurdu

Sabah gazetelerinden Dagens Nyheter, İsveç Polisi Ulusal Operasyon Bölümünün Adalet Bakanlığına gönderdiği raporu ele geçirdi. Rapora göre, ülkeye girmek isteyen sığınmacıların lastik bot kullanmaya başladı.

Sığınmacıların lastik botu alabora oldu

Adalet Bakanlığı'na gönderilen gizli polis raporunda, sığınmacıları taşıyan ilk lastik botun İsveçin güney bölgelerinden Skane'deki Skillinge limanına geldiği, lastik botta 5 sığınmacının bulunduğu belirtiliyor.

Yunan sahil güvenlik mültecileri taşıyan lastik botu batırmaya çalıştı

Raporda insan kaçakçılarına olan gereksinimin arttığı, İsveç'in sınır kontrollerine başlamasının bu olguyu değiştirmeyeceği ancak insan kaçakçılarının kullandığı yolların değişebileceği tespiti yapılarak, Skillinge limanına gelen lastik botun özel bir insiyatif ya da insan kaçakçılığı mı olduğunu söylemek için henüz erken olduğu ifade ediliyor.