hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Lavrov: Nükleer savaş riski hafife alınmamalı

  Lavrov: Nükleer savaş riski hafife alınmamalı
  expand
  KAYNAKSputnik

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, nükleer savaş risklerinin şu anda oldukça önemli olduklarını, bu tehlikenin hafife alınmaması gerektiğini, fakat aynı zamanda bu tehdidi yapay olarak şişirmeye hazır birçok kişi olduğunu belirtti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Pervıy Kanal televizyonuna gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  Geçtiğimiz ocak ayında 'nükleer beşli' ülkelerinin nükleer savaşın kabul edilemezliği tezini bir kez daha doğruladığını hatırlatan Lavrov, “Bu bizim ilkesel pozisyonumuz. Ona dayanarak hareket ediyoruz. Ve şimdi sizin de saygın siyaset bilimcilere atıfta bulunarak söylediğiniz gibi, riskler gerçekten çok, çok önemli iken birilerinin onları yapay olarak şişirmesini hiç istemezdim, oysa bunu isteyen çok kişi var. Tehlike ciddi, tehlike gerçek, hafife alınmamalı” diye konuştu.

  'UKRAYNA’DAN HALA YANIT YOK’

  Rusya’nın Ukrayna’ya teslim ettiği yenilenmiş sözleşmede Kiev’in notlarını dikkate aldığına dikkat çeken Lavrov, ancak sunduğu tekliflerine Ukrayna’dan bir haftadır yanıt gelmediğini vurguladı.

  Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy’in Rusya’nın tekliflerini görmediğini açıklamasının ardından Rus tarafının bunu Ukraynalı müzakerecilere sorduğunu aktaran Lavrov, onlardan ise ‘Zelenskiy’in her halde buna zamanı olmadığı, yanıt vermesinin uzun sürdüğü’ şeklinde bir yanıt geldiğini anlattı ve ekledi:

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “Bu, Zelenskiy’nin her zaman barışı tercih ettiğini coşkuyla anlatırken aslında müzakerelere nasıl baktığını bir kez daha gösteriyor.”

  Lavrov: Nükleer savaş riski hafife alınmamalı

  ‘BATI'NIN RUSYA'YI YIPRATMA ARZUSU YANILSAMADIR’

  Rus diplomat, “Bir kez daha vurgulayayım, içimizde Batı'nın Ukrayna'nın savaşmaya devam etmesini, Rus ordusunu ve Rus askeri sanayi sektörünü yıpratmasını, tüketmesini istiyormuş gibi bir his var, bu bir yanılsamadır” diye konuştu.

  ZELENKİ'Yİ HEDEF ALDI

  Lavrov, Kiev'in müzakere taklidi yaptığını, bununla birlikte bir aktör olan Vladimir Zelenskiy'in oynadığını ve sıklıkla kendisiyle çeliştiğini söyledi.

  ‘ABD, RUSYA İLE NEREDEYSE TÜM TEMASINI KESTİ’

  Rusya’nın Ukrayna’da operasyona başlamasından sonra ABD’nin Rusya ile neredeyse tüm temasları kestiğini söyleyen Lavrov, “ABD, iyi bilinen nedenlerle, bizim Batı’nın herhangi bir tepkisi olmadan Ukrayna’daki Rusları korumak zorunda kalmamız nedeniyle hemen hemen tüm temaslardan çekildi” ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Lavrov: Nükleer savaş riski hafife alınmamalı

  Lavrov, NATO ve ABD’nin, Rusya'nın çıkarlarını dikkate almak için hiçbir arzu göstermediğini sözlerine ekledi.

  'ABD VE NATO, İTTİFAKIN SAVUNMA HATTINI GÜNEY ÇİN DENİZİ'NE TAŞIMAK İSTİYOR’

  ABD ve NATO’nun açıkça ittifakın ‘savunma hattını’ Güney Çin Denizi'ne taşımayı planladığına dikkat çeken Lavrov, “Batılı ülkeler, başta olacaklarını, NATO'nun istediğini yapmaya hakkı olduğunu açıkça beyan ediyor. Bir açıklamada NATO'nun bir savunma ittifakı olduğunu söyleyebiliyorlar, ve tam orada (NATO Genel Sekreteri Jens) Stoltenberg, NATO'nun Hint-Pasifik bölgesi de dahil olmak üzere dünya çapında güvenlik konusunda küresel bir sorumluluğu olduğunu söyleyebiliyor” dedi ve şöyle devam etti:

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “Yani, tıpkı Varşova Paktı ve Sovyetler Birliği'nin ortadan kaybolmasından sonra savunma hattını Berlin Duvarı'ndan beş kez sınırlarımıza doğru kaydırıp bize ‘korkmayın, bu güvenliğiniz içindir’ dedikleri gibi aynı şekilde örgütünün savunma hattını Güney Çin Denizi'ne taşıyacaklar.”

  Lavrov: Nükleer savaş riski hafife alınmamalı

  ÇATIŞMALAR BELİRLEYECEK

  Ukrayna'daki ihtilafın anlaşma ile sona ereceğini, ancak anlaşmanın parametrelerini, imzalandığı sırada çatışmaların hangi aşamada olduğunun belirleyeceğini söyleyen Lavrov, şöyle konuştu:

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “Silahlı kuvvetlerin kullanıldığı her durumda olduğu gibi, elbette her şey bir anlaşma ile sona erecek, ancak bu anlaşmanın parametreleri, gerçeğe dönüştüğü sırada çatışmaların bulunduğu aşama ile belirlenecek.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow