hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Libya'da maymun ısırığı 21 can aldı

  Libyada maymun ısırığı 21 can aldı
  expand
  KAYNAKCNN TÜRK

  Libya'da bir bakkalın maymununun yoldan geçen bir liseli kıza saldırıp başörtüsünü çekmesi ve kızı ısırması üzerine dört gün süren bir çatışma çıktı. İki düşman kabile arasında çıkan olayda 21 kişi öldü, 100 kişi de yaralandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Libya'nın Sebha kentinde bir maymun yüzünden çıkan dört günlük çatışmada 21 kişi hayatını kaybetti, en az 100 kişi yaralandı. Olay birbirlerine uzun süredir düşman olan Evlad Süleyman ve Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi destekçisi olarak bilinen Guedadfa kabileleri arasında çıktı.

  Geçen perşembe günü Guedadfa kabilesine üye olan bir bakkalın maymununun yoldan geçen liseli kızlara saldırmasıyla patlak veren olayda maymun kızlardan birinin başörtüsünü çekip kızı ısırdı. Bunun üzerine Evlad Süleyman kabilesi hem maymunu hem de Guedadfa kabilesi üyesi üç genç adamı öldürdü.

  Füze ve tanklar devreye girdi

  Bunun üzerine iki kabile de birbirlerine havan topları, füzeler ve tanklarla saldırdı. Çatışma dört gün boyunca aralıksız devam etti. Bilançonun ağırlaşmasının temel nedeni ise çatışmalarda tanklar ve havan topları da dahil olmak üzere ağır silahların kullanılması olarak açıklandı. Sebha kent hastanesi, olaylarda 21 kişinin hayatını kaybettiğini, 100 kişinin de yaralandığını açıkladı. Sebha Belediye Meclisi ise yayımladığı açıklamayla, tarafları ateşkese davet etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Belediye meclisi üyesi Salih Badr konuyla ilgili olarak Fransız haber ajansına konuştu. Badr, "İki kabile arasında yıllardır bir düşmanlık var. Bu küçük kaza bütün şehrin ateşe verilmesine sebep oldu" dedi. Evlad Süleyman ve Guedadfa kabileleri bölgenin en güçlü iki kabilesi arasında yer alıyor. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow