hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Londra'da sokaklardaki idrar kokusuna çözüm arayışı

  Londrada sokaklardaki idrar kokusuna çözüm arayışı
  expand

  İngiltere'nin başkenti Londra'nın ünlü Soho bölgesi, uzun zamandır sokakların idrar kokmasından şikayetçi. Yetkililer, mahalledeki idrar kokusu sorununa son vermek için bu alanları özel bir sprey ile kaplıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Londra'nın gece hayatıyla ünlü ama aynı zamanda çok sayıda kişinin yaşadığı zengin Soho bölgesi, sokaklarda işeme sorunuyla mücadele etmek için yeni bir yol deniyor.

  Barlar, restoranlar, tiyatrolar ve farklı eğlence mekanlarının bulunduğu bu bölgede yaşayanlar, uzun zamandır sokakların idrar kokmasından şikayetçi.

  Yetkililer bu mahalledeki sokaklarda neredeyse tüm köşe başlarında görülen idrar kokusu sorununa son vermek için bu alanları özel bir sprey ile kaplıyor.

  Londrada sokaklardaki idrar kokusuna çözüm arayışı

  Duvarı kaplalyan bu özel sprey boya ile yüzeyde bir tür 'itici tabaka' oluşuyor ve bu da yüzeye çarpan sıvıyı geri sıçratıyor. Bu yöntem, köşe başlarında rastgele ihtiyacını giderenlerin 'kirlenmemek için' böyle bir davranıştan kaçınmasını amaçlıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Westminster Kent Konseyi, Soho'da yaşayan yaklaşık 3 bin sakin ile işçi ve işletmecilerden gelen şikayetler üzerine bu girişimi başlatmış.

  AFP'ye konuşan bölgedeki yerel meclis üyeleri de, etrafta yaşayanların sabahları evlerinden çıktıklarında "sadece idrar kokusunu aldıklarını" belirtiyor.

  Londrada sokaklardaki idrar kokusuna çözüm arayışı

  Westminster Kent Konseyi'ne göre daha önce Almanya'da denenen sprey Soho'da 10 farklı köşede kullanılacak.

  Uzun bir tarihi geçmişi olan Londra'nın Soho bölgesinde farklı noktalara pisuvarlar konulmuş ancak umumi tuvaletlerin sayısı da zamanla azalmış.

  Dünyanın birçok şehrinde özellikle gece hayatının olduğu ya da alkol satışının geç saatlere kadar satılabildiği noktalarda idrar ihtiyacının dışarıda giderilmesi bir sorun olarak görülüyor.

  (Kaynak: euronews Türkçe)

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow