Macar moda fotoğrafçısı tepki gören mülteci fotoğraflarını kaldırdı

Macar moda fotoğrafçısı tepki gören mülteci fotoğraflarını kaldırdı

Avrupa'ya göç etmeye çalışan Suriyelileri konu edindiği moda çekimi eleştiriler alan Macar fotoğrafçı Norbert Baksa, tepkiler üzerine o fotoğrafları internet sitesinden kaldırdı ve kimseyi incitmek niyetinde olmadığını açıkladı. Göçmenlere karşı sert tutumuyla eleştirilen Macaristan'da daha önce de kucağında çocuğuyla kaçmaya çalışan bir göçmene çelme takan kadın gazeteciye, dünyadan tepkiler gösterilmişti.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Norbert Baksa, "Der Migrant" (Göçmen) adlı çekimde, modelleri göğüs dekoltesiyle yerde sürüklenerek poz verirken, dikenli tellerin önünde başörtüsüyle selfie çekerken ve tellerin önünde yüzü eşarpla kapalı halde polise direnirken görüntüledi. Sosyal medya kullanıcıları, Baksa'yı göçmen dramını "süslemekle" suçlayıp çekimleri eleştirdi.


BBC'ye konuşan Baksa ise "Fotoğrafın mermek istediği asıl mesajı anlayanların ve bizimle aynı fikirde olanların sayısı giderek artsa da, Der Migrant serisindeki fotoğrafların yayımlandığı günden bu yana çok olumsuz geri dönüşler aldık" diye konuştu.


Göçmelerin dramı Macar fotoğrafçıya konu oldu


Göçmenlerin dramı Macar fotoğrafçıya konu oldu


Macar fotoğrafçı, "Çok hararetli tepkiler göz önünde bulundurulduğunda, asıl niyetimize rağmen maalesef hala birçok kişi fotoğrafları incitici buluyor. Fotoğraf serisini internet sitemizden kaldırmaya karar verdik" dedi.


Baksa, kimseyi incitme maksadında olmadıklarını söyledi ve çekimi şu sözlerle savundu: "Çekim, bu meseleyle ilgili net bir yargıya varamayacağımızı göstermek için yapıldı. Hangi medyayı okuduğunuz veya izlediğinizle bağlantılı olarak onları ya hayatlarını kurtarmak için kaçan mülteci aileler olarak görüyorsunuz, ya da saldırgan bir kitle olarak. Her zaman hikâyenin bir diğer yüzü vardır. Bizim söylemek istediğimiz bu. Kısmi bilgilerle yargıya varmayın."


Dünyanın konuştuğu o görüntü!


Suriye'de iç savaştan kaçıp Avrupa'ya göç etmek isteyen mültecilerin çitleri tırmanırken ve polis engelini aşmaya çalışırken çekilen görüntüleri birçok gazete ve televizyonda yer almıştı.


Sosyal medyada tepkilerin çoğu, özellikle dikenli tellerin önünde gömleğinin önü açık halde elinde lüks bir markanın logosu bulunan cep telefonuyla selfie çeken model Monika Jablonczky'nin fotoğrafına gelmişti.


Macaristan'ın göçmenlere yönelik tutumu dünyada eleştiriliyor. Başbakan Viktor Orban, "Mülteci akınının Avrupa'nın Hristiyan köklerine zarar verdiğini" söylemiş ve ülke sınırlarına dikenli tel çektirmişti. Macar bir kadın kameraman da kucağında çocuğuyla koşarak kaçan bir göçmeni çelme takarak düşürmüştü.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS