Macron, Biden'a kötü haberi verirken kameralara yakalandı! Danışmanı son anda uyardı

Macron, Biden'a kötü haberi verirken kameralara yakalandı! Danışmanı son anda uyardı

ABD Başkanı Joe Biden ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un petrol krizi ile ilgili yaptığı konuşma kameralara yakalandı. Biden'ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan liderleri gazeteciler konusunda uyarsa da Macron'un sözleri duyuldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dünyanın en güçlü 7 ekonomisine sahip ülkelerin liderleri, dönem başkanı Almanya’nın ev sahipliğinde, Bavyera eyaletindeki Elmau Şatosu'nda bir araya geldiler. Kritik zirveye ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Kanada, İtalya ve Japonya'nın yanı sıra, Avrupa Konseyi ve Komisyon Başkanları, Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Dünya Ticaret Örgütü (WTO), Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ve Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) de katıldı.

26-28 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen zirvenin son gününe ABD Başkanı Joe Biden ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un konuşması damga vurdu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

BİDEN'IN DANIŞMANI FARK EDİP ARAYA GİRDİ

Biden ve Macron gazetecilere sadece bir kaç metre uzaktayken ayaküstü petrol krizini konuşmaya başladılar. Gazetecilerin o anda kayıtta olduğunu fark eden Biden'ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan hemen araya girerek Macron'un sözünü kesti ve "Dikkatli olun, kameralar kayıtta. Belki de içeride devam etmelisiniz" dedi.

MACRON'UN SÖZLERİ DUYULDU

Liderler gelen uyarı sonrası konuşmalarını yarıda kesse de Macron'un bazı sözleri açıkça duyuldu.

(Jake Sullivan'ın liderleri uyardığı o an /Fotoğraf: Twitter)

NewyorkPost Gazetesi'nde yer alan habere göre Fransız lider konuşmasında Birleşik Arap Emirlikleri lideri Şeyh Muhammed bin Zayed al-Nahyan'la yaptığı bir görüşmeye atıfta bulunarak, "Kendisi ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdim. Bana iki şey söyledi. Birincisi maksimum üretim kapasitesi. İkincisi ise Suudiler fiyatı biraz daha artırabilir. Ama en azından altı aylık bir süreden önce çok büyük kapasiteleri yok." ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD BASINI 'KÖTÜ HABER' OLARAK YORUMLADI

Macron'un verdiği haber ABD basınında 'kötü haber' olarak yorumlandı. ABD Başkanı Joe Biden'ın önümüzdeki ay Suudi Arabistan'a yapacağı ziyarette Arap yetkililerle görüşüp Ukrayna işgali ile bağlantılı petrol fiyatlarındaki artışı hafifletmeye yardımcı adımlar atması bekleniyordu.

ABD'de giderek yükselen petol fiyatları bir yandan 1981'den bu yana görülen en kötü enflasyona katkıda bulunurken bir yandan da Başkan Joe Biden'ın güven oylarını düşürüyor.

ZİRVE SONRASI FİYATLAR YÜKSELDİ

G7 zirvesinde liderlerin Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar uygulamaya söz vermesinin ardından petrol fiyatlarında artış gözlemlendi.

Brent petrolün varil fiyatı bu sabah yüzde 1,7 artışla 112,86 dolar oldu.

Son dakika... ABD'den Erdoğan-Biden görüşmesiyle ilgili açıklama

Son dakika... ABD'den Erdoğan-Biden görüşmesiyle ilgili açıklama