Macron: Musk ile açık ve dürüst bir görüşme gerçekleştirdik

Macron: Musk ile açık ve dürüst bir görüşme gerçekleştirdik

Macron: Musk ile açık ve dürüst bir görüşme gerçekleştirdik

ABD ziyareti kapsamında Twitter’ın yeni sahibi ve milyarder teknoloji girişimcisi Elon Musk ile bir araya gelen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron görüşmeyi ‘açık ve dürüst’ olarak nitelendirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD ziyareti kapsamında New Orleans kentinde Twitter’ın yeni sahibi ve milyarder teknoloji girişimcisi Elon Musk ile görüştü. Macron görüşmeyi ‘açık ve dürüst’ olarak nitelendirdi, ayrıca Twitter’ın Christchurch Çağrısı çalışmalarında yer almaya devam edeceğini belirtti.

Elon Musk’ın Twitter’ı almasından sonra içerik denetleyicilerin işten çıkartılmasıyla ortaya çıkan içerik denetleme açığı konusunda eleştirilerin odağı olmuş, geçen hafta Yeni Zelanda’da meydana gelen Christchurch Cami terör saldırısının görüntüleri tekrar Twitter’a yüklenmiş ve ancak Yeni Zelanda hükümetinin uyarısıyla tespit edilerek kaldırılmıştı.

‘KUŞ ÇOCUKLARIMIZI KORUYACAK MI?’

Öte yandan Macron, 10 Kasım’da Elon Musk’ı etiketleyerek “Çocuklarımızı sosyal ağlarda ve internette daha iyi korumamız gerekiyor! İnternette çocuklarımızı korumak için kullanıcı yaşını daha iyi doğrulamamız, cinsel saldırganları daha iyi keşfedip durdurmamız ve zorbalığı daha iyi tespit edip ele almamız gerekiyor. İçeriği kaldırmada daha yeterli olmamız gerekiyor. Ortaklarımızla birlikte, bugün Çocuklar Çevrimiçi Koruma Laboratuvarı'nı başlatıyoruz. Fransa, Estonya, Yeni Zelanda, Amazon, Dailymotion, Meta, Microsoft, Alphabet, Snap, TikTok ve Qwant buna katıldı. İsteyen herkes bize katılmalı! Kuş çocuklarımızı koruyacak mı?” açıklamasını yapmış ve Elon Musk Fransızca “Kesinlikle” cevabını vermişti.

Biden yönetimi, maymun çiçeği acil durumunu sona erdirecek

Biden yönetimi, maymun çiçeği acil durumunu sona erdirecek

ABD ziyareti kapsamında New Orleans’a gelen Macron, dün Elon Musk ile görüşme gerçekleştirdi ve görüşmeyi ‘açık ve dürüst’ olarak nitelendirdi. Görüşme sonrasında Macron şunları kaydetti;

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

“Fransa ve Avrupa'yı karbondan arındırma ve yeniden sanayileştirme tutkumuz doğrultusunda, bugün Elon Musk ile özellikle elektrikli araç ve pil üretimi olmak üzere geleceğin yeşil endüstriyel projeleri hakkında konuştum. Bu öğleden sonra Elon Musk ile buluştum ve açık ve dürüst bir şekilde konuştuk.”

TWITTER, CHRISTCHURCH ÇAĞRISI ÇALIŞMALARINDA YER ALACAK

Macron, içerik denetiminin güçlendirilmesi ve şeffaf kullanım koşulları hakkında görüştüğünü belirterek Twitter’ın AB düzenlemelerine uymak için çabalaması gerektiğini ifade etti. Yeni Zelanda ve Fransa liderliğinde 120’den fazla devlet, sosyal medya platformu ve STK bir araya gelerek Christchurch Caminde meydana gelen terör saldırısının internet üzerinden 17 dakika boyunca yayınlanması üzerine Christchurch Çağrısı adlı bir topluluğu kurmuş, Twitter ise bu topluluğun bir parçası olarak yer almıştı. Twitter’ın el değiştirmesiyle yeni yönetimin bu toplulukta yer alıp yer almayacağı soru işareti doğurmuştu. Ancak Macron’un dünkü açıklamalarında Twitter’ın, Christchurch Çağrısı’nda çalışmaya devam edeceğini teyit etti.