Macron: Zamana yayılmış bir devrimden korkmamalı

Macron: Zamana yayılmış bir devrimden korkmamalı

Macron: Zamana yayılmış bir devrimden korkmamalı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Hedefimiz ortak yeni jenerasyon uçak edinmektir” dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel başkanlığında, başkent Paris Elysee Sarayı’nda 19.Fransa ve Almanya Ortak Bakanlar Kurulu Toplantısı yapıldı. Toplantının ardından ortak basın toplantısında konuşan Almanya Başbakanı Merkel, Avrupa’daki gelişmeler ışında, başarılı olmak ve güvenliği sağlamak için bölgenin kendi kaderini kendi eline alması gerektiğini ifade etti.

Nobel ödüllü Çinli muhalif Liu hayatını kaybetti

Merkel, “Güveliğimiz konusunda farlı görüşlere rağmen ABD ile yakın işbirliği içinde olmalıyız. Yarının tarihi önemi (Fransa Ulusal Günü) yalnızca belli şeylerin gerçekleştiğini ve 21’inci yüzyılın dünyasında birbirimize bağlı olduğumuzu söylemek için bir neden. Avrupa, terörle tek başına mücadele edemez. Bu da neden NATO üyesi olduğumuzun bir nedeni” ifadelerini kullandı.

Son dakika... Koalisyona üç ülke daha katıldı

Dijital alanda işbirliğinde ilerlemenin önemli olduğunu sözlerin ekleyen Merkel, “Euro bölgesinin dengede tutulması ve geliştirilmesi konusunda mutabıkız. Avrupa’daki duraksamanın gerilemeye sınırı olduğunu biliyoruz. Her zaman Euro Bölgesi ve AB’nin güçlü olması her zaman yararımıza. Bu nedenle Fransız reformlarını yakından takip ediyoruz” dedi.

Macron: “Zamana yayılmış bir devrimden korkmamalı”

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise 2018 ortasına kadar ortak yok haritası hazırlanması hedeflediklerini anlatarak, “Bu derin bir devrimdir. Ama pasifik, yapılandırılmış ve zamana yayılmış bir devrimden korkmamalı" dedi. “Hedefimiz ortak yeni jenerasyon uçak edinmektir” diyen Macron, bunların çok ağır projeler olduğunu, her iki ordu ve hükümet için de ağır olacağını ifade etti. Amaçlarının ortak Araştırma-Geliştirme başlatmak olduğunu söyleyen Fransız Cumhurbaşkanı Macron, daha sonra bu bilgileri her iki orduda kullanmak istediklerini açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Öte yandan, Elysee’nin açıklamasına göre yeni model Kaplan Helikopter ve hava-kara taktik misilleri üzerine de ortak çalışılacağı ve askeri taşıra aracı üretecekleri öğrenildi.