Maduro hile iddialarını reddetti

Maduro hile iddialarını reddetti

Maduro hile iddialarını reddetti

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, muhalefetin, ülkede pazar günü 23 eyalet valisinin belirlenmesi için yapılan seçimlere hile karıştırıldığına ilişkin iddialarını reddetti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, üç saat süren basın toplantısında, Venezuela'nın oy kullanma sisteminin, dünyadaki en güvenli oy kullanma sistemlerinden biri olduğunu savundu.

Ülkedeki oylama makinelerinin nasıl çalıştığına ilişkin bir sunum yapan Maduro, bunun, ABD'nin Chicago kentinde kullanılanlarla aynı olduğunu belirterek "Obama, aynı bu makineyle oyunu kullandı." dedi.

Maduro, muhalefetle diyalog teklifini yineledi.

Venezuela'da Sosyalistler, 23 eyalet valisinin belirlenmesi için yapılan seçimlerde 22 eyaletin 17'sinde oyların çoğunluğunu kazanmıştı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, sonuçları "Chavez'imin zaferi" sözleriyle nitelendirmiş, muhalefete de sonuçları kabul etmeleri çağrısında bulunmuştu.

Öte yandan muhalefet partileri koalisyonu Demokratik Birlik için Yuvarlak Masa İttifakı (MUD) oy sayımının doğru yapıldığından şüphe ettiklerini açıklamıştı.

MUD'un kampanya yöneticisi Gerardo Blyde, ittifakın sonuçları kabul etmeyi reddettiğini ve kapsamlı bir denetleme talep ettiğini söylemişti.