hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Mariupol'deki Ukraynalı komutan dünyaya seslendi: "Bu son çağrımız olabilir"

  Mariupoldeki Ukraynalı komutan dünyaya seslendi: Bu son çağrımız olabilir
  expand
  KAYNAKBBC Türkçe

  "Dünyaya son kez sesleniyoruz. Sadece günlerimiz veya saatlerimiz kalmış olabilir." Bu sözler, Ukrayna'nın uzun süredir kuşatma altında olan liman kenti Mariupol'de kalan son Ukrayna birliklerinde görev yapan 36. Deniz Piyade Birliği Komutanı Serhiy Volina'ya ait.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Volina, BBC ve diğer medya kuruluşlarına Çarşamba sabahı iletilen bir videoda birliklerinin teslim olmayacaklarını açıkladı.

  Şehirdeki Azovstal Çelik Fabrikası'na 500 yaralı asker ve yüzlerce kadın ve çocukla birlikte sığındıklarını söyleyen Volina, uluslararası yardım istedi.

  Ukayna'nın en büyük çelik fabrikalarından biri olan ve yaklaşık 9 kilometrekarelik bir alanı kaplayan fabrikası, Ukrayna'da direnişinin son kalesi haline geldi. Volina, fabrikadaki birliklerin sayısını açıklamadı.

  Mariupol'de kalan son Ukrayna birlikleri direnişini sürdürüyor.

  Mariupoldeki Ukraynalı komutan dünyaya seslendi: Bu son çağrımız olabilir

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İKİ SEÇENEK VAR

  Hürriyet'te yer alan habere göre Volinski, “Mariupol’de iki yolumuz var. İlki Ukrayna ordusunun Mariupol ablukasını delmesi. İkincisi ise bizlerin diplomatik girişimlerle kurtarılması. Rusya ile görüşülerek buradaki çok sayıda sivil ve askerin hayatı kurtarılabilir” dedi. Volınski’nin çağrısı dünyada yankı bulurken Ukrayna lideri Zelenski, kentte kalan sivillerin güvenli tahliyesi karşılığında “esir tutulan Rus Askerleri ya da ölen askerlerin cenazelerini teslim edebilecekleri” teklifinde bulundu.

  İNSANİ GEÇİŞ KORİDORU İÇİN ÖN ANLAŞMAYA VARILDI

  Mariupol Belediye Başkanı Vadim Boyçenko, kentten 6 bine yakın kadın, çocuk ve yaşlının kurtarılması için insani geçiş koridorları oluşturulması konusunda Rusya ile ön anlaşma sağlandığını açıkladı.

  On binlerce sivilin Ruslar tarafından öldürüldüğünü söyleyen Boyçenko, kentte yaklaşık 100 bin kişinin kaldığını belirtti.

  Boyçenko, Rusya ile anlaşma sağlanabilirse şehirde 5 Mart'tan bu yana ilk insani geçiş koridolarlarının açılabileceğini vurguladı. Bu gerçekleşirse sivillerin şehirden 90 otobüsle tahliye edilmesi planlanıyor.

  Mariupoldeki Ukraynalı komutan dünyaya seslendi: Bu son çağrımız olabilir

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ukrayna Başbakan Yardımcısı Irina Vereşçuk da, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada Rusya ile bir ön anlaşmaya varıldığını doğruladı.

  Rusya, Ukrayna güçlerine Çarşamba sabahı yerel saatle 09:00'a kadar silahlarını bırakmaları için yeni bir ultimatom vermişti.

  Ukrayna, Rusya'nın benzer taleplerini Salı gününe kadar reddetmişti. Ukrayna Başbakanı Denis Şmihal Pazar günü yaptığı açıklamada, Mariupol'de kalan Ukrayna kuvvetlerinin Rusya'nın teslim olmaları yönündeki talebine karşı durmaya devam ettiklerini söylemişti.

  Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, dün gece yaptığı konuşmasında, Ukrayna'nın "Rusya tarafından kullanılanlara kıyasla daha iyi silahlara erişimi olsaydı, bu savaşı çoktan bitirmiş olurduk" dedi.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow