Maymun çiçeği virüsü alarmı! DSÖ açıkladı: Vaka sayısı 131’e yükseldi

Maymun çiçeği virüsü alarmı! DSÖ açıkladı: Vaka sayısı 131’e yükseldi

Maymun çiçeği virüsü alarmı! DSÖ açıkladı: Vaka sayısı 131’e yükseldi

İlk olarak İngiltere'de görülen ve daha sonra diğer Avrupa ülkelerine yayılan maymun çiçeği virüsü (monkeypox), dünyayı alarm geçirdi. Avrupa'dan peş peşe virüsün yayılmasını önlemeye yönelik açıklamalar geldi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ise bugün yaptığı açıklamada, dünya genelinde 131 maymun çiçeği vakasının tespit edildiğini duyurdu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dünya genelinde maymun çiçeği virüsü yayılırken uzmanlardan peş peşe açıklamalar geldi. 

Hastalığın ilk patladığı İngiltere'deki sağlık yetkilileri ise vaka sayının artmasından duyduğu endişeyi dile getirdi. Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) yakın temaslıların 21 gün boyunca kendilerini tecrit etmelerini, işten uzak durmalarını ve bağışıklığı baskılanmış kişiler, hamile kadınlar ve 12 yaşın altındaki çocuklarla temastan kaçınmalarını tavsiye etti. 

Belçika ise bir haftada 3 vaka görülmesinin ardından maymun çiçeği tespit edilenlere 21 günlük zorunlu karantina getiren ilk ülke oldu.

DSÖ'DEN AÇIKLAMA GELDİ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), hızla yayılmaya devam eden maymun çiçeği virüsü ile ilgili açıklama yaptı. İlk maymun çiçeği vakasının 7 Mayıs'ta tespit edilmesinin ardından bu sayının 131'e yükseldiğini duyuran DSÖ, şüpheli 106 vaka için çalışmaların sürdüğünü belirtti.

SLOVENYA’DA DA TESPİT EDİLDİ

Slovenya, İspanya’nın Kanarya Adaları’ndan dönen bir kişide, maymun çiçeği virüsünün tespit edildiğini duyurdu. Hastalığı hafif geçiren kişinin hastaneye yatırılmadığı belirtildi.

Dün, DSÖ tarafından yapılan açıklamada, maymun çiçeği virüsünün mutasyona uğradığına dair bir kanıt olmadığı bildirilmişti. Maymun çiçeği virüsü bugüne kadar İngiltere, İspanya, Portekiz, ABD, Kanada, İsveç, İtalya, Fransa, Belçika, Almanya, Avustralya, İsrail ve İsviçre'de tespit edilmişti.

"MAYMUN ÇİÇEĞİ MUTASYONUNA İLİŞKİN KANIT YOK"

Dünya Sağlık Örgütü'nden (WHO) üst düzey bir yetkili ise maymun çiçeği virüsünün mutasyona uğradığına ilişkin herhangi bir kanıt bulunmadığını açıkladı. 

ABD BAŞKANI BİDEN: “HERKES ENDİŞELENMELİ”

ABD Başkanı Joe Biden, Güney Kore temaslarını tamamladı. Ülkeden ayrılmadan önce Osan Hava Üssü’nde konuşan Biden, Avrupa’da ve ABD’de de tespit edilen maymun çiçeği virüsü hakkında açıklamalarda bulundu. Virüsün yayılması durumunda bunun önemli sonuçlar doğuracağını ifade eden Biden, “Virüsün yayılım seviyesiyle ilgili bana bilgi verilmedi fakat herkes bunun hakkında endişelenmeli” dedi.

Uzman isimden maymun çiçeği uyarısı: Çocuklarda daha ciddi seyredebilir

Uzman isimden maymun çiçeği uyarısı: Çocuklarda daha ciddi seyredebilir