Medvedev: Rusya operasyonu durdurursa yok olur

Medvedev: Rusya operasyonu durdurursa yok olur

Medvedev: Rusya operasyonu durdurursa yok olur

Eski Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, Rusya’nın ‘operasyonu’ bitirmesi halinde yok olacağını ifade etti. Medvedev, “ABD Kiev rejimine silah tedarik etmeyi bırakırsa, savaş sona erecek” dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Eski Rusya Başbakanı Medvedev, ABD’nin Rusya’yı yenilgiye uğratmak için çalıştığını belirterek, “ABD, Rusya'nın yenilgisini istiyorsa, bir dünya çatışmasının eşiğinde olduğumuz açıktır. ABD Rusya'yı yenmek istiyorsa, kendimizi nükleer dahil herhangi bir silahla savunma hakkımız var. Rusya zafer kazanmadan operasyonu durdurursa, Rusya var olmayacak, parçalara ayrılacak. ABD, Kiev rejimine silah tedarik etmeyi bırakırsa, savaş sona erecek” dedi.

BIDEN’IN VARŞOVA’DAKİ AÇIKLAMASINA YANIT NİTELİĞİNDE

Medvedev’in açıklaması, ABD Başkanı Joe Biden’ın Polonya’nın başkenti Varşova’da yaptığı açıklama ile benzerlik gösterdi. Biden, Varşova’da yaptığı açıklamada, “Rusya işgalini durdurursa, savaş sona erecek. Ukraynalılar kendilerini savunmayı bırakırsa, bu Ukrayna'nın sonu olacak” demişti.

ÇİNLİ ÜST DÜZEY YETKİLİ, PUTİN İLE GÖRÜŞTÜ

Çin Dışişleri Komisyonu Ofisi Direktörü ve Çin Merkez Komitesi Siyasi Büro Üyesi Wang Yi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Moskova’da görüştü. Putin görüşmede iki ülkenin ticari ilişkilerinin giderek daha da geliştiğini vurgulayarak “2024 yılına kadar 200 milyar dolara ulaşma hedefini koyduk. Geçen yıl zaten 185 milyar dolardı, ticaret ciro seviyesinde hedeflerimize, belki de planlanandan daha erken ulaşacağımıza inanmak için her türlü neden var” ifadelerini kullandı. Putin, ayrıca iki ülkenin uluslararası işbirliğinin küresel istikrar için önemini vurguladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çin Merkez Komitesi Siyasi Büro Üyesi Wang Yi ise Çin-Rusya ilişkilerinin uluslararası toplumdan gelen baskıya direndiğini ve istikrarlı biçimde ilerlediğini belirtti. Wang Yi, “Rusya tarafıyla siyasi karşılıklı güveni ve stratejik işbirliğini derinleştirmeye, pratik işbirliğini kapsamlı bir şekilde genişletmeye hazırız” açıklamasını yaptı. Wang Yi, 2013 yılından itibaren Çin Dışişleri Bakanı olarak uzun yıllar görev yapmış Aralık 2022'de Bakanlık görevinden ayrılmıştı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber