Son Dakika

Merkel'in partisi oy kaybetmeye devam ediyor

A A

24.05.2016 - 12:30 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Ahmet Yıldırım / DHA

Almanya'da hükümetin büyük ortağı Hristiyan Birlik Partileri'ne (CDU/CSU) olan kamuoyu desteği gerilemeye devam ediyor. Almanların yüzde 77'si Merkel'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı insan hakları ve ifade özgürlüğü konularında daha net ifadeler kullanmasını istiyor.

Merkel'in partisi oy kaybetmeye devam ediyor

Times: "AB, Türkiye'nin üyelik süreci saçmalığını bitirmeli"

Forsa Enstitüsü tarafından Stern ve RTL için yapılan son araştırmada, CDU/CSU'nun oy oranı yüzde 33'e geriledi. Son ankete bakıldığında birlik partilerinin kamuoyu desteği, 2013 yılında yapılan genel seçimlere göre yüzde 8,5 oranında azalmış görünüyor.

Sosyal Demokrat Parti SPD ise, bir önceki ankete göre bir puan artırarak oy oranını yüzde 20ye çıkarmış durumda. Yeşillerin kamuoyu desteği yüzde 14, Sol Partinin yüzde 9, sağcı popülist AfD'nin yüzde 12, Hür Demokrat Pati FDP'nin ise yüzde 6.

Kararsızlar ve sandığa gitmeyi düşünmeyenlerin oranı ise yüzde 30'a çıkmış durumda.

Öte yandan Başbakan Angela Merkel'e olan kamuoyu desteği de azalıyor. Merkel'i başbakan olarak görmek isteyenlerin oranı 2 puan azalarak yüzde 44'e gerilemiş durumda. SPD lideri Sigmar Gabriel'i başbakan olarak görmek isteyenlerin oranı ise yüzde 15 düzeyinde.

'Erdoğana karşı daha net cümleler kur' isteği

Ankete göre, Almanların yüzde 77'si Başbakan Angela Merkel'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı insan hakları ve ifade özgürlüğü konularında daha net cümleler kurmasını istiyor. Merkel'in böyle davranması durumunda Türkiye ile AB arasında varılan sığınmacı anlaşmasının etkilenme olasılığı da Almanlar açısından pek önem arz etmiyor.

Almanların yüzde 79'u, Türkiye ile varılan anlaşmanın iptal olması ve yeniden sığınmacı akınının başlaması durumunda ise Merkel ve AB liderleri tarafından başka bir çözüm bulunmasını istiyor. Anlaşmanın her durumda devam etmesini isteyenlerin oranı yüzde 16.

Başbakan Angela Merkel'in istifa etmesi gerektiğini düşünenlerin oranı ise yüzde 10 düzeyinde.