Son Dakika

Miçotakis: Türkiye ile sorunumuz ‘Mavi Vatan’

A A

15.01.2022 - 11:00 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Hürriyet

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Türkiye ile diyalog kapısının açık olduğunu söyleyerek, ikili ilişkilerde asıl sorunun Ankara’nın Mavi Vatan doktrini olduğunu söyledi

Miçotakis: Türkiye ile sorunumuz ‘Mavi Vatan’

YUNAN Ant1 televizyonuna demeç veren Kiriakos Miçotakis, Yunanistan’ın Ege’de karasularını genişletmesi halinde hükümete savaş yetkisi veren ve 1995’te TBMM’de kabul edilen “casus belli”den çok, Türkiye’nin üzerinde egemenlik hakkı kullanabileceği deniz yetki alanlarını tanımlayan Mavi Vatan politikasından endişe ettiklerini itiraf etti.

‘UÇAKLAR ÜSTÜNLÜK SAĞLADI’ İDDİASI

Türkiye ile “sıcak bir olay” yaşanmasından endişe duymadığını belirterek, “Türkiye ile ilişkilerde sorun Yunanistan’ın egemenliğinden ve egemenlik haklarından şüphe eden Mavi Vatan’dır. Casus belli ise ilişkilerde 1995’den beri süregelen bir realite” diye konuştu.

DİYALOG MESAJI

Açıklaması sırasında, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuşmak için kapım her zaman açık. Örneğin Turizm gibi konuşabileceğimiz pek çok konu var” diyerek diyalog mesajı veren Miçotakis, öte yandan Fransa’dan satın aldıkları ve 19 Ocak’ta ilk altısı teslim edilecek Rafale savaş uçaklarına işaret ederek “Bunlar komşumuza kıyasla bize üstünlük sağlıyor” iddiasında bulundu.

İsrail ve Güney Kıbrıs Rum yönetimi ortaklığıyla inşa etmek istedikleri ancak ABD’nin “faydalı bulmadığı” için karşı çıktığı EastMed doğalgaz boru hattı projesini hafife alan ifadeler de kullanan Miçotakis, “ABD’nin destek vermemesini özellikle önemli saymıyorum” dedi.

ABD’DEN TÜRKİYE’Yİ DIŞLAYAN PROJEYE RET

Biden yönetimi, geçtiğimiz günlerde diplomatik kanallardan Yunanistan’a “Planlanmakta olan ‘East Med’ projesinin, ekonomik açıdan hayata geçirilebilmesinden tereddütleri bulunduğunu ve bu projeyi desteklemeyi düşünmediğini” bildirdi.

DOĞU AKDENİZ'DE ATİNA'YA İKİNCİ DARBE

ABD’nin “Doğu Akdeniz” (East Med) boru hattı projesini desteklemediğini ilan etmesinden sonra, Yunanistan’a ikinci darbe Fransız Total ve Amerikan Exxon Mobil şirketlerinden geldi. Yunanistan’dan 2019 yılında, Girit adasının güney ve güneybatısında, toplam 40 bin km2’lik bir sahada, arama-sondaj ruhsatları alan Total ve Exxon Mobil, ocak-şubat dönemi için planlanan sismik araştırmalarını ertelediğini duyurdu.