Muhammed Mursi hayatını kaybetti

Muhammed Mursi hayatını kaybetti

Mısır’ın devrik eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda hayatını kaybetti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda hayatını kaybetti.

Mısır devlet televizyonunun haberine göre, Mursi mahkeme salonunda geçirdiği baygınlığın ardından yaşamını yitirdi. Söz konusu duruşmada ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı "casuslukla" suçlanacaktı.

Mısır alarma geçti 

Mısır İçişleri Bakanlığı, Muhammed Mursi'nin vefatının ardından ülkede alarm durumu ilan etti.

Ölmeden önceki son sözleri

Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk  Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, çıkarıldığı mahkemede vefat etmeden önceki son  sözlerinde "Mısır'ın güvenliği ve selameti için kendisiyle mezara gidecek sırları olduğunu" söyledi. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mursi'nin avukatı Abdulmunim Abdulmaksut, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, duruşma salonundaki sanık kafesinde bulunan Mursi'nin son konuşmasında yargılanma sürecini eleştirdiğini belirtti.

Ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı'nın, "Şu ana kadar mahkemede neler  olup bittiğini anlamıyorum. Avukat görmüyorum. Medya görmüyorum. Ortada bir mahkeme de görmüyorum. Mahkemenin görevlendirdiği avukat da beni savunacak bir  bilgiye sahip olmayacak." dediğini kaydeden Abdulmaksut, Mursi'nin bir şiire  atıfta bulunarak "kendisine zulmetse de ülkesine bağlı olduğunu" söylediğini  aktardı.

Mısır Başsavcılığı: Mursi hastaneye getirildiğinde ölmüştü

Mısır Başsavcılığınca, ülkenin demokratik yöntemlerle  seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin hastaneye getirildiğinde ölmüş  olduğu ve vücudunda yakın zamanda meydana gelen herhangi bir yaralanma olmadığı belirtildi. 

Mısır Başsavcısı Nebil Sadık, yaptığı yazılı açıklamada, Mursi'nin  mahkemede 2013/56458 nolu davanın duruşması esnasında vefat ettiğine ilişkin  bilgi aldıklarını aktardı.

Mahkeme sırasında diğer sanıkların savunmalarının bitiminde Mursi'nin  konuşmak için izin istediği ve kendisine izin verildiğini aktaran Sadık,  Mursi'nin 5 dakikalık konuşmasının ardından duruşmanın sona erdiğini ifade etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Açıklamada, diğer sanıklarla mahkeme salonundaki sanık kafesinde  bulunduğu sırada bayılarak yere düşen Mursi'nin derhal hastaneye kaldırıldığı ve  vefat ettiğinin anlaşıldığı kaydedildi.

Başsavcı Sadık, hazırlanan ilk tıbbi raporda, "Muhammed Mursi'nin  soluk alıp vermediği anlaşıldı. Tansiyon ve nabız alınamadı. Göz bebekleri geniş,  ışığa ve dış etkilere duyarsızdı. Hastaneye yerel saatle 16.50'de ölü olarak  geldi. Ölenin vücudunda yakın zamanda meydana gelen herhangi bir yaralanma  olmadığı görüldü." ifadelerinin yer aldığını belirtti.

Sadık, savcılık üyelerinden bir ekibe, Mursi'nin naaşının incelenmesi  ve salondaki kameraların saklı tutulması yönünde talimat verdi.

Başsavcılık ayrıca Mursi'nin tedavisine ilişkin tıbbi dosyanın saklı  tutulması ve defin işlemlerine hazırlık adına ölüm sebebine ilişkin otopsi  raporunun hazırlanması için özel bir heyet oluşturulmasına karar verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Korkunç ama öngörülebilir bir durum"

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Orta Doğu Direktörü Sarah Leah  Whitson ise yaptığı açıklamada Mursi'nin mahkeme salonunda geçirdiği kalp krizi  nedeniyle vefat ettiğini belirtti.

Whitson, sosyal medya paylaşımında, ölüm hadisesinin korkunç olduğunu  ancak Mısır hükümetinin Mursi'ye yeterli tıbbi bakımı sağlamaması ve aile  ziyaretlerinin gerçekleşmemesi göz önüne alındığında oldukça öngörülebilir bir  durum olduğunu ifade etti.

HRW'nin Muhammed Mursi'nin sağlık durumuna ilişkin hazırladığı raporun  son aşamalarında olunduğunu belirten Whitson, söz konusu raporun detaylarına ilişkin bilgi vermedi.

 

Mursi'nin oğlu açıklama yaptı

Mısır'ın darbeyle görevinden uzaklaştırılmış eski  Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ölüm haberinin ardından ilk açıklama oğlundan  geldi.  

Mursi'nin en büyük oğlu Ahmed, sosyal medya hesabı Facebook üzerinden  yaptığı açıklamada, mahkeme salonunda geçirdiği baygınlığın ardından yaşamını  yitiren babasını kaybetmiş olmanın acısını, "Babam! Allah'ın huzurunda buluşacağız." şeklinde ifade etti.