Musk’tan geri adım: Gazetecilerin Twitter hesaplarını yeniden açtı

Musk’tan geri adım: Gazetecilerin Twitter hesaplarını yeniden açtı

Musk’tan geri adım: Gazetecilerin Twitter hesaplarını yeniden açtı

Twitter’da Elon Musk'ın haberlerini yapan aralarında New York Times, Washington Post ve CNN International gibi kurumlarda çalışan çok sayıda gazetecinin hesabı askıya alındı. Küresel tepki toplayan bu hamlenin ardından Musk, özel jetinin konum bilgilerini paylaşan gazetecilerin ‘hemen ya da 1 hafta içinde’ yeniden Twitter'a dönmesine ilişkin platformda anket başlattı. Yüzde 58.7 ile hesapların “hemen” yeniden aktif edilmesine yönelik oy kullanılınca, milyarder iş insanı hesapların yeniden açıldığını duyurdu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Milyarder iş insanı Elon Musk’ın sahibi olduğu Twitter, Musk’ın ve ailesinin anlık konum bilgilerini paylaştıkları gerekçesiyle bazı gazetecilerin hesaplarını askıya almıştı. 

Tepki çeken kararın ardından Musk, anket başlatıp özel jetinin konum bilgilerini "ifşa eden" gazetecilerin ‘hemen ya da 1 hafta içinde’ yeniden platforma dönmesine ilişkin anket başlattı. 3 milyondan fazla oy kullanılan anket sonucunda yüzde 58.7 ile hemen aktif edilmesi gerektiği yönünde karar çıkınca, Musk hesapların yeniden açıldığını duyurdu. 

Öte yandan bağımsız gazeteci Keith Olbermann'ın hesabı platformda hala askıya alınmış olarak görünüyor.

Twitter'ın engellediği gazeteciler arasında kar amacı gütmeyen haber kuruluşu The Intercept'ten Micha Lee, popüler dijital yayın Mashable'dan Matt Binder ve bağımsız gazeteciler Aaron Rupar ve Tony Webster da bulunuyor.

Askıya alma kararına, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve basın hakları kuruluşları tepkiyle karşılık verdi.

BM Sözcülerinden Stephae Dujarric kararı, "gazetecilerin sansür, fiziksel tehditler ve daha da kötüsüyle karşı karşıya kaldığı bir zamanda tehlikeli bir emsal" olarak değerlendirdi.

Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, kararı “Musk’ın kaprisleri” diyerek kınadı. AB ise Twitter’a yaptırım uygulayabileceği konusunda uyarıda bulundu.

CNN International tarafından yapılan açıklamada, "bazı muhabirlerin tepkisel ve haksız yere engellenmesi... şaşırtıcı değil ama edişe verici" denildi ve Twitter'dan bir açıklama talep edildi.

Hesabı askıya alınanlar arasında yer alan CNN muhabiri Donie O'Sullivan, önlemin gazeteciler, özellikle de Musk'ın şirketlerini takip edenler için "potansiyel caydırıcı etkisi" açısından önemli olduğunu söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Washington Post tarafından yayımlanan açıklamada ise Musk'ın Twitter'ı "ifade özgürlüğüne adanmış bir platform" olarak yöneteceği açıklaması hatırlatıldı, kararın tam aksi yönde bir tutum olduğu vurgulandı.

Musk konuyla ilgili doğrudan yorum yapmayıp, Twitter'da "Beni bütün gün eleştirebilirsiniz ama gerçek zamanlı konumumu ifşa edip ailemi tehlikeye atamazsınız" demişti.

Berlin’de dev akvaryum patladı

Berlin’de dev akvaryum patladı

Twitter, Çarşamba günü Musk'ın özel jetinin bilgilerini @ElonJet hesabını ve özel uçağını takip etmek için halka açık bilgileri kullanan diğer hesapları askıya almıştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

@ElonJet hesabının sahibi olan 20 yaşındaki Jack Sweeney'nin de kişisel hesabı engellenmişti.

Musk kendisine ve ailesine "zarar verilmesini destekleyen kuruluşlara" karşı yasal işlem başlatma sözü verdi.