Musk'tan seçim çıkışı! Hangi adayı destekleyeceğini açıkladı

Musk'tan seçim çıkışı! Hangi adayı destekleyeceğini açıkladı

Musk'tan seçim çıkışı! Hangi adayı destekleyeceğini açıkladı

2024 Cumhuriyetçi başkan adayları alanında eski başkan Donald Trump’a adeta meydan okuyan DeSantis’e bir destek de Elon Musk'tan geldi. Musk 2024′te başkanlık için, daha önce Haziran ayında da desteklemeye yakın olduğunu belirttiği DeSantis’i bir kez daha işaret etti. Musk'a göre De Santis seçimi çok kolay kazanacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Milyarder Elon Musk Cuma günü yaptığı açıklamada, kısa bir süre önce ikinci dönemine yaklaşan Florida valisi başkanlığa aday olursa Ron DeSantis’i 2024′te destekleyeceğini söyledi.

Bu ayın başlarında DeSantis, Florida valisi olarak yeniden seçilmek için Demokrat rakibi Charlie Crist’i yaklaşık yüzde 20 puan mağlup etti ve Cumhuriyetçi Parti’nin en çok yükselen yıldızı olarak öne çıktı.

MUSK OYUNUN RENGİNİ AÇIKLADI

“2024 başkanlığı için tercihim, mantıklı ve merkezci biri. Bunun Biden yönetimi için geçerli olacağını ummuştum, ancak şimdiye kadar hayal kırıklığına uğradım” diyen Musk, Twitter’da 2024′te DeSantis’i destekleyip desteklemeyeceği sorulduğunda ise “Evet” yanıtını verdi.

ABD polisinden robotla öldürme talebi

ABD polisinden robotla öldürme talebi

Musk, “Bir hatırlatma olarak, Obama-Biden başkanlığının önemli bir destekçisiydim ve isteksizce Trump yerine Biden’a oy verdim” diye ekledi.

DAHA ÖNCE DE BELİRTMİŞTİ

Musk daha önce Haziran ayında DeSantis’i 2024′te başkanlık için desteklemeye yöneldiğini söylemiş ve Florida valisinin seçimlerde Biden’ı kolayca yeneceğini eklemişti.

O zamanlar Musk’ın desteği sorulduğunda DeSantis, aslen beyaz olan Musk, Güney Afrika’da büyüdüğü için “Afrikalı-Amerikalıların desteğini memnuniyetle karşılıyorum, ne diyebilirim ki” diye şaka yapmıştı.

SİYASETE MÜDAHALE ETMEYİ SEVİYOR

Musk, Amerikalıları Biden’ın Demokratlarını dengelemek için bu ayın başlarında yapılacak ABD ara seçimlerinde bir Cumhuriyet Kongresi seçmeye çağırmıştı. Ancak Demokratlar, ara seçimlerde Cumhuriyetçilerin bu umutlarına meydan okudu ve Senato’nun kontrolünü elinde tutarken, Cumhuriyetçiler Temsilciler Meclisi’nde yalnızca dar bir çoğunluk elde etti.