hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Myanmar nerede, hangi bölgede? Burma (Myanmar) neresi?

  Myanmar nerede, hangi bölgede Burma (Myanmar) neresi
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Myanmar ya da bilinen adıyla Burma dönem dönem dünya gündeminde yer alan ülkeler arasında bulunuyor. Birkaç kez isim değiştiren ülke sömürge dönemi izlerini silmek için bu yola başvurmuştu. Peki, Myanmar nerede, Burma hangi bölgede?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Resmi dili Birmanca olan Myanmar’da nüfusun yüzde 68’lik bölümünü Birmanlar oluşuyor. Birmanlar’ın ardından ülkede en fazla etnik grup olarak yüzde 9 ile Şanlar bulunuyor. Şanlar’ın yanı sıra ülke nüfusunun yüzde 7’sini Karenler, yüzde 4’ünü Rakhineler, yüzde 3’ünü Çinliler ve yüzde 2’sini Hintliler oluşturuyor.

  MYANMAR NEREDE HANGİ BÖLGEDE? BURMA NERESİ?

  Ülkenin adı en fazla nüfusa sahip olan Birmanlar’dan gelen Burma olarak biliniyordu. Ancak 1989’da gelen askeri rejim ülkedeki sömürge izlerini silmek adına Burma olan adı Myanmar olarak değiştirdi.

  En büyük şehri Yangoon olan ülkenin başkenti ise Naypyidaw. 678 bin 500 kilometre yüzölçümüne sahip ülkenin nüfusu ise 53 milyon 582 bin olarak biliniyor.

  Ülke Güneydoğu Asya’da Andaman Denizi ve Bengal Körfezi kıyısında yer alıyor. Ülke Bangladeş, Çin, Hindistan, Laos ve Tayland arasında bulunuyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow