hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den Ermenistan ziyareti

  NATO Genel Sekreteri Stoltenbergden Ermenistan ziyareti
  expand
  KAYNAK DHA, İHA

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Güney Kafkasya resmi ziyareti kapsamında Ermenistan’a giderek Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile görüştü. Stoltenberg burada yaptığı açıklamada Güney Kafkasya’nın istikrarının NATO için önemli olduğunu belirtti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Güney Kafkasya resmi ziyareti kapsamında Azerbaycan ve Gürcistan sonrasında geldiği Ermenistan’ın başkenti Yerivan’da bugün Başbakan Nikol Paşinyan ile görüştü. Paşinyan ile ortak basın toplantısına katılan Stoltenberg, şu açıklamalarda bulundu;

  NATO Genel Sekreteri Stoltenbergden Ermenistan ziyareti

  “Bugünkü toplantımızda Güney Kafkasya'da istikrarın önemini ele aldık. Bu, daha tehlikeli bir dünyayla karşı karşıya olduğumuz şu günlerde Avrupa-Atlantik güvenliği açısından önem arz etmektedir. Ermenistan ve Azerbaycan, yıllar süren çatışmaların ardından şimdi kalıcı bir barışa ulaşma fırsatına sahip. Bu nedenle her iki ülkeyi de ilişkilerin normalleşmesinin ve halklarınız için kalıcı bir barışın önünü açacak bir anlaşmaya varmaya çağırıyorum. NATO Ermenistan'ın egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve barışçıl arzularınızı desteklemektedir. Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı ise barışı hafife alamayacağımızı bize hatırlatıyor."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rusya Devlet Başkanı Putin’in Ukrayna’da başarılı olması halinde ‘bununla yetinmeyeceğini’ vurgulayan Stoltenberg “Ve diğer otoriter aktörler cesaretlenecek” dedi.

  NATO Genel Sekreteri, Kafkasya ziyareti kapsamında 17-18 Mart'ta ilk olarak Azerbaycan’ı ardından Gürcistan’ı ziyaret ederek çeşitli görüşmeler gerçekleştirmişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow