hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  NATO mu, Şangay mı? Türkiye nerede olmalı?

  KAYNAKCNN TÜRK

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Astana'da Şanghay toplantısına da katılacak. Daha sonra NATO Zirvesi’ne katılması bekleniyor. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, BRICS oturumu için bulunduğu Rusya’da, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından kabul edildi. Şanghay toplantısına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılacağına ilişkin haberi Putin, bu görüşme sonrası verdi. ve "Erdoğan 3 ya da 4 Temmuz'da Astana'da olacak" dedi.Türkiye daha önce yeniden Asya girişimi ile doğuya yakınlığını artırmıştı. Bir zamanlar Kremlin’in NATO’ya yönelttiği 'Kime karşı genişliyor?' sorusu da artık batı tarafından Şanghay iş birliği örgütüne yöneltiliyor. Yeni dünya düzeninde Şanghay iş birliği örgütünün rolünü ne olacak? Detayları İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Uğur Yasin Asal aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Uğur Yasin Asal detayları şu ifadelerle aktardı; 

  Her ikisinin kuruluş amacı kolektif iş birliği ve güvenliği sağlamak. Burada ortaya çıkan ikili veya çoklu ilişki, diplomasi trafiğini uluslararası örgüt bünyesinde yürütme amacıyla kuruldu. NATO’NUN kuruluşu ve gelişim süreci çok daha eskiye dayanıyor. 1949 yılında Kuzey Atlantik ittifakı güçlendirmek ve temelde Sovyet tehdidine karşı koymak için kurulmuştu.

  Şangay İş Birliği Örgütü ise 1996 yılında Asya merkezli iş birliği dinamiklerini güçlendirmek ve batıdaki uluslararası örgütlere karşı bir denge aracı haline getirilmek isteniyordu. Bunlardan bir tanesi ortak tehdite karşı bölgesel güvenlik mekanizması geliştirmek. Dolayısıyla tehditin tanımlanması da ortaklaşıyor. Güvenlikli hale getirilmesi de bölgesel bir iş birliği ön plana çıkıyor. İsminde anlaşılacağı üzere buna önderliği Çin yapıyor. Çinin Asya’da tek başına yükselen bir güç olarak hem batıyı hem de ABD’yi dengelemesi 1996’da ve gelişim süresinde mümkün değildi. Bugün daha güçlü bir Çin var. Şangay İş birliği Örgütü’nün çıkışında sürecinde bu birliktelik esastı. Amerika karşıtlığında, bölgesel iş birliğinde Asya’nın dinamikleriyle, Asya ülkelerinin iş birliklerini güçlendirmek vardı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow