NATO'dan Türkiye açıklaması: Orantılı ve ölçülü şekilde karşılık vermeli

Video: NATO'dan Türkiye açıklaması: Orantılı ve ölçülü şekilde karşılık vermeli
Brüksel'de düzenlenen NATO Savunma Bakanları Toplantısı ardından açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, hiçbir NATO ülkesinin <a class="in-news-link" href="/turkiye" target="_blank" title="Türkiye haberleri">Türkiye</a> kadar terör mağduru olmadığını belirterek, "Meşru güvenlik endişeleri var. Türkiye'nin buna orantılı ve ölçülü bir şekilde karşılık vermesini bekliyoruz" dedi.

Brüksel'de düzenlenen NATO Savunma Bakanları Toplantısı ardından açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, hiçbir NATO ülkesinin Türkiye kadar terör mağduru olmadığını belirterek, "Meşru güvenlik endişeleri var. Türkiye'nin buna orantılı ve ölçülü bir şekilde karşılık vermesini bekliyoruz" dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel'deki NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

NATO'nun savunma gücünü arttırmak için yeni bir Siber Operasyon Merkezi kurulacağına söyleyen Stoltenberg, NATO üyesi ülkelerin savunma bakanlarının alınan kararların hayata geçirilmesi için haziran ayında bir araya geleceğini ifade etti.

'Türkiye'nin meşru endişeleri var'

NATO’nun terörle mücadeleye çeşitli şekillerde katkıda bulunduğunu söyleyen Stoltenberg, “DEAŞ’a karşı savaşan küresel koalisyon üyesiyiz ve Afganistan’da terörle mücadele için bulunuyoruz” dedi.

Kuzey Suriye’de NATO’nun bulunmadığını ifade eden Stoltenberg, Türkiye'nin bazı meşru güvenlik endişeleri olduğunu söyledi. Stoltenberg, hiçbir NATO ülkesinin Türkiye kadar terör mağduru olmadığını ve Türkiye’nin binlerce mülteciye ev sahipliği yaptığını belirterek, “Ancak Türkiye'nin buna orantılı ve ölçülü bir şekilde karşılık vermesini bekliyoruz” diye konuştu.

'Türkiye harekat için bilgi verdi'

Kuzey Suriye’deki gelişmelerle ilgili Türkiye ve ABD’nin iletişim halinde olduğunun altını çizen Stoltenberg, “Türkiye, NATO müttefiklerine Zeytin Dalı Harekatı hakkında bilgi verdi ve Türkiye'nin NATO müttefiklerine Kuzey Suriye'deki operasyon hakkında bilgi vermeye devam etmesini bekliyorum” şeklinde konuştu.

Soltenberg, Türkiye’nin Rusya’dan alacağı S-400 füzelerine ilişkin ise, bu füze sisteminin NATO savunma sistemiyle tam olarak uyuşmayacağını dile getirdi.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS