hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Navalni’nin cenaze töreni 1 Mart'ta Moskova’da yapılacak

  Navalni’nin cenaze töreni 1 Martta Moskova’da yapılacak
  expand
  KAYNAKİHA

  16 Şubat'ta kaldığı cezaevinde hayatını kaybeden Rus muhalif siyasetçi Navalni'nin cenaze töreni cuma günü Moskova’da yapılacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rusya’da tutuklu bulunduğu cezaevinde hayatını kaybeden Rus muhalif lider Aleksey Navalni’nin Basın Sözcüsü Kira Yarmysh, cenaze törenine ilişkin detayları açıkladı. Navalni için 1 Mart Cuma günü yerel saatle 14.00’da Moskova'nın Maryino bölgesinde bir kilisede tören düzenleneceğini belirten Yarmysh, 47 yaşında ölen Rus muhalifin daha sonra Borisovskoye mezarlığına gömüleceğini açıkladı.

  Muhalif lider Navalni, Rusya’da tutuklu bulunduğu cezaevinde 16 Şubat’ta hayatını kaybetmişti. Navalni’nin ölüm nedeni ilk olarak “ani ölüm sendromu” şeklinde açıklanmıştı.

  UÇAKTA ZEHİRLENMİŞTİ

  Rus muhalefet lideri, yolsuzlukla mücadele aktivisti ve avukat olan Navalni, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve yakın çevresinin yolsuzluk vakalarını araştırıyordu. Rusya’da 2020 yılında uçaktayken zehirlenen ve 2021'de tedavi gördüğü Almanya'dan Rusya'ya dönüşünde tutuklanan Navalni, 4 Ağustos 2023’te Rusya'daki muhaliflerin protestolarını organize etme, Rusya'da yasaklanan Yolsuzlukla Mücadele Vakfı üzerinden yasadışı eylemler düzenleme, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Kremlin aleyhine sözler kullanma ve “aşırılık” yanlısı eylemleri finanse etme suçlamalarıyla 19 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Mart 2022’de dolandırıcılık ve mahkemeye itaatsizlik suçlamalarıyla 9 yıl hapis ve 1 milyon 200 bin ruble para cezasına çarptırılan Navalni için tutuklu bulunduğu süre içinde toplamda 5 farklı suçlamadan dava açılmıştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow