hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Nijer’de darbe girişimi: Ordu, yönetime el koyduğunu açıkladı

  Nijer’de darbe girişimi: Ordu, yönetime el koyduğunu açıkladı
  expand
  KAYNAK DHA

  Nijer’de ordu, dün devlet televizyonundan yönetime el koyduğunu açıkladı. Nijer Dışişleri Bakanı Hassoumi Massoudou, “Nijer'de bir darbe girişimi devam etmektedir. Felaket hedefleri olan bu macera başarısız olacaktır” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Afrika’nın batısında yer alan Nijer’de ordu, dün devlet televizyonundan yaptığı açıklamada yönetime el koyduğunu duyurmuş ve Nijer Devlet Başkanı Mohamed Bazoum’un alıkonduğunu belirtmişti. Nijer Dışişleri Bakanı Massoudou, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Nijer'de darbe girişimi devam etmektedir. Subayların bu eylemi, başka yerlerde olduğu gibi, zor kazanılmış özgürlüklerimizi, demokrasimizi ve kaydedilen ilerlemeyi sorgulamayı amaçlamaktadır. Felaket hedefleri olan bu macera başarısız olacaktır çünkü Nijer'in her yerinde demokratik güçlerin ve ilerlemenin haykırışına karşı gelecektir. Tüm demokratlara, tüm yurtseverlere, ülkemiz için tehlikeleri barındıran bu macerayı bozguna uğratmaları çağrısında bulunuyorum. Çok yaşa demokrasi, çok yaşa Nijer” ifadelerini kullandı.

  GUTERRES VE BLINKEN’DEN AÇIKLAMA

  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Nijer’deki darbe girişimini kınadığını belirterek, “Nijer'de iktidarı zorla ele geçirmeye ve demokratik yönetişim, barış ve istikrarı baltalamaya yönelik her türlü çabayı en güçlü şekilde kınıyorum. Birleşmiş Milletler Nijer Hükümeti ve halkının yanındadır” dedi.

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise Nijer Devlet Başkanı Bazoum ile konuştuğunu ifade ederek, “Nijer Cumhurbaşkanı Bazoum ile görüştüm. Nijer'in demokratik yollarla seçilmiş Devlet Başkanına desteğimizi ilettim. ABD, Nijer'in anayasal düzenini güç kullanarak yıkmaya yönelik çabaları kınamakta ve ortaklığımızın demokratik yönetimin devamına bağlı olduğunun altını çizmektedir” ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Nijer medyası, Bazoum ve ailesinin durumunun iyi olduğunu duyurdu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow