hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Obama Filipinler'e iki savaş gemisi bağışladı, Çin'i uyardı

  Obama Filipinlere iki savaş gemisi bağışladı, Çini uyardı
  expand
  KAYNAKAA

  ABD Başkanı Obama Filipinler'de yaptığı açıklamada Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki toprak kazanma projelerine son vermesini istedi. ABD Başkanı dün de Filipinler'e denizlerdeki güvenliğini artırması için iki savaş gemi daha göndereceklerini açıklamıştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD Devlet Başkanı Barack Obama, Çin'in ihtilaflı Güney Çin Denizi'ndeki toprak kazanma projelerine son vermesini istedi.

  Obama, Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino ile Çin'in toprak kazanma projelerinin bölgesel istikrara etkilerini tartıştıklarını belirtti.

  Denizle ilgili sorunların barışçıl bir şekilde çözülmesi gerektiğini ifade eden Obama, bölgedeki gerilimin azaltılması için Güney Çin Denizi'nde toprak kazanma girişimlerine son verme taahhüdünü de içeren "cesur adımların" atılmasının gerektiğini vurguladı.

  Aquino ise Güney Çin Denizi'nde uluslararası hukukla tutarlılık çerçevesinde seyrüsefer özgürlüğü sağlanmalı dedi.

  Petrol, doğal gaz ve balıkçılık açısından zengin kaynaklara sahip Güney Çin Denizi'ndeki ada ve adacıklar, Tayvan, Çin, Brunei, Malezya, Vietnam ve Filipinler arasında uzun süredir tartışma konusu. Bölge ülkeleri, adacıkların hepsi ya da bir bölümünde hak iddia ediyor. Çin, 1948'de yayımlanan "Dokuz Çizgili Harita"ya dayanarak, Güney Çin Denizi'nin yaklaşık yüzde 80'inin kendi karasuları olduğunu iddia ediyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tayvan ve Filipinler de aynı şekilde bölgenin kendilerine ait olduğunu savunuyor. ABD de Çin'i bölgeyi askerileştirmekle suçluyor.

  İki savaş gemisi daha gönderecek

  Obama, dün Filipinler'e denizlerdeki güvenliğini artırması için iki gemi daha göndereceklerini açıklamıştı.

  Filipinler'i ikinci kez ziyaret eden Obama, ülkenin en büyük savaş gemisi "BRP Gregorio del Pilar"ı gezdi. Obama, daha sonra birçok alanda faaliyet gösteren yayın kuruluşu GMA News'e verdiği röportajda Filipinler'e gönderecekleri gemilerden birinin kara sularının haritasını çıkarmaya yardımcı olacağını, diğerinin de devriye gezeceğini belirtti.

  "ABD'ye her konuda güvenebilen müttefikimiz Filipinler'i savunmak, boynumuzun borcudur" diyen Obama, "Bizim ortak bir taahhüdümüz var. ABD'nin taahhüdü, bölgede güvenliği sağlamak" şeklinde konuştu.

  Obama, Filipinler'e 2014'te dört ülkeden oluşan Asya turu kapsamında ilk kez resmi ziyarette bulunmuştu.

  119 milyon dolar destek

  Beyaz Saray'dan dün yapılan açıklamada da ABD'nin bütçeden Filipinler, Vietnam, Endonezya ve Malezya'ya 119 milyon dolar destek ayıracağı belirtildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Açıklamada, "Müttefiklerimizin ve ortaklarımızın kendi kıyı sularındaki tehditlere karşılık vermesi ve bölgede daha geniş deniz güvenliğini sağlamak için deniz güvenliği kapasitesini artırıyoruz" denildi.

  ABD, daha önce de Sahil Güvenliği'ne ait BRP Gregorio del Pilar fırkateynini 2011'de Filipinler'e bağışlamıştı.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow