Olay adam İsrail'de: Musk'tan sürpriz program

Olay adam İsrail'de: Musk'tan sürpriz program

Olay adam İsrailde: Musktan sürpriz program
expand

Elon Musk bugün İsrail'i ziyaret ediyor. Programları arasında İsrailli politikacılar ve İsrailli rehineler olan Musk'ın Netanyahu ile de bir araya gelmesi bekleniyor. Teknoloji lideri son olarak sosyal medya platformu X'teki antisemitizm tartışmalarıyla gündeme gelmişti.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

İsrail Devlet Başkanı Isaac Herzog'un ofisi Elon Musk'ın ziyaretini doğruladı.

İsrailli haber kuruluşu N12 daha önce Musk'ın, Gazze Şeridi sınırından yaklaşık 6,5 km uzaktaki Gazze bölgesini gezeceğini bildirmişti.

Musk'ın ayrıca Herzog ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile de görüşmesi planlanıyor.

Associated Press'in bildirdiğine göre Musk daha önce Eylül ayında Kaliforniya'da Netanyahu ile bir araya geldi ve bu sırada ikili Musk'ın eski Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X'te antisemitizmi tartıştı.

TARTIŞMALAR DİNDİ Mİ?

Musk'ın bu ayın başlarında X'te yaptığı ve antisemitik bir paylaşımdan "asıl gerçek" olarak bahsettiği bir paylaşım büyük tepki çekti. Beyaz Saray bunu "antisemitik ve ırkçı nefretin iğrenç bir şekilde teşvik edilmesi" olarak kınadı.

Dünyanın en zengin insanı olan Musk, platformunun tüm nefret söylemlerini yayınlanmadan önce durduramayacağını, ancak "kim olursa olsun herhangi bir gruba saldırmaya genel olarak karşı olduğunu" söyledi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Musk Ekim ayında, İsrail'in misilleme olarak başlattığı işgalin ardından Gazze Şeridi'ndeki tüm iletişimi kesmesinin ardından Gazze'deki Filistinlilere Starlink internet erişimi sunmayı planladığını söyleyerek İsrailli yetkilileri kızdırmıştı.

Musk, Starlink uydu ağı ile defalarca uluslararası çatışmalara girmişti.

MUSK'IN PROGRAMI

Milyarderin Binyamin Netanyahu ile birlikte Gazze sınırındaki toplulukları ziyaret etmesi bekleniyor. Musk burada Hamas tarafından rehin tutulan üyeleri olan ailelerle bir araya gelecek. Toplantı Kibbutz Kfar Aza'da, 7 Ekim'de öldürülen Sha'ar Hanegev Bölge Konseyi Başkanı Ofir Libstein'ın evinde gerçekleşecek.

Musk'ın programında ayrıca israil tarafından hazırlanan 7 Ekim olaylarını anlatan 44 dakikalık bir montaj filminin gösterimi, Netanyahu ile bir söyleşi ve Savaş Kabinesi Bakanı Benny Gantz ve Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile görüşmeler de yer alıyor.

 

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow