'Özgürlük Konvoyu' Fransa'ya sıçradı

'Özgürlük Konvoyu' Fransa'ya sıçradı

'Özgürlük Konvoyu' Fransa'ya sıçradı

Aşı karşıtlarının Kanada’yı durma noktasına getiren “Özgürlük Konvoyu” eylemleri Paris’e sıçradı! Eylemler Avrupa’ya yayılabilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kanada’da üç hafta önce kamyon sürücülerinin aşı zorunluluğu ve pandemi kısıtlamalarına karşı başlattığı eylemler Avustralya ve Yeni Zelanda’nın ardından Fransa’nın başkenti Paris’te de başladı. Kamuya açık alanlara giriş için aşı kartı gösterilmesini şart koşan kurallara karşı çıkan Fransız eylemciler Paris’te ünlü Champs-Elysees’i bulvarını hedefleyerek şehre girmek istedi, ancak polisin müdahalesiyle karşılaştı.

BBC'nin haberine göre, Paris’te göstericileri durdurmak için üç gün boyunca 7 binden fazla polis görevlendirildi. Polisin başkente girmek isteyen yüzlerce aracı engellediği, 300’e yakın araç sahibine para cezası kestiği, yedi kişiyi de gözaltına aldığı kaydedildi. Buna rağmen çok sayıda eylemci Champs-Elysees’e girmeyi başardı ve araçlarını durdurarak kentin ana arterlerinden biri olan yolu kapattı.

Farklı siyasi gruplardan oluşan araç konvoyu eylemlerine, önümüzdeki günlerde artan fiyatları protesto edenlerin de katılmasının beklendiği ve hükümetin endişe içinde olduğu belirtiliyor. Eylemlerle ilgili konuşan Fransa Başbakanı Jean Castex, grupların başkenti abluka altına almaya çalışması halinde sert karşılık verileceğini duyururken, özgürlük kelimesinin "aşıya karşı saldırılarla" ilişkilendirilmemesi gerektiğini söyledi.

Öte yandan Kanada’da üç haftadır devam eden “Özgürlük Konvoyu” eylemleri sürüyor. Ontario Eyalet Başbakanı Doug Ford’un Cuma günü aşı karşıtı protestolarını “işgal” olarak niteleyerek tüm eyalette olağanüstü hal ilan ettiğini duyurmasının ardından, ABD’den Kanada hükümetine eylemlere müdahale çağrısı geldi. Amerikan basınına yansıyan haberlerde, ABD’de de benzer bir eylem planlandığı yönünde iddialar gündeme geldi. Beyaz Saray, ABD futbol ligi şampiyonluk maçı Super Bowl’un düzenleneceği California’nın güneyinde yapılması planlanan olası bir eyleme müdahale için takviye ekiplerini görevlendirdi.

 

Kanada Başbakanı Trudeau: Kamyoncuların eylemi kabul edilemez

Kanada Başbakanı Trudeau: Kamyoncuların eylemi kabul edilemez

KANADA’DA MÜDAHALE BAŞLADI

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kanada’da kriz yaratan aşı karşıtı kamyoncuların protestosuna polis müdahalesi gerçekleşti. Polis, Kanada ve ABD arasındaki köprüyü kapatan aşı karşıtlarını Ambassador Köprüsü üzerinde gözaltına almaya başladı.