hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Pakistan polisi, İmran Han'ı cinayete azmettirmekle suçladı

  Pakistan polisi, İmran Hanı cinayete azmettirmekle suçladı
  expand

  Pakistan polisi, eski Başbakan İmran Han hakkında tahrik davası açılmasını isteyen bir avukatın dün öldürülmesiyle ilgili hazırladığı fezlekede, Han'ı cinayeti azmettiren kişi olarak gösterdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kimliği belirsiz tetikçilerin saldırısına uğrayan avukat Abdur Rezak, meclisteki güvensizlik oylaması sonucu hükümetin feshedilmesiyle ilgili olarak Han hakkında tahrik davası açılması talebiyle mahkemeye başvurmuş, ancak salı günü havaalanı yolunda motosikletli saldırganların açtığı ateş sonucu hayatını kaybetmişti.

  Rezak'ın avukat oğlu Siraj Ahmet'in, polise verdiği ifadede babasının kimliği belirsiz kişilerce öldürülmesini eski başbakanın azmettirdiğini söylediği, ancak tetikçiler ile Han arasında nasıl bir bağlantı olduğunun net olmadığı bildiriliyor.

  Pakistan polisi, İmran Hanı cinayete azmettirmekle suçladı

   

  İMRAN HAN İDDİALARI REDDEDİYOR

  İmran Han ise bir canlı yayında hakkındaki iddiaları reddetti ve kendisine yönelik açılan diğer 16 davada kefaletle serbest yargılanma talep edeceğini söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Avukatın öldürülmesiyle ilgili olarak suçlanmayan Han, aleyhindeki tüm davaları muhalifleri tarafından uydurulduğu gerekçesiyle reddediyor.

  Euronews Türkçe'deki habere göre eyalet hükümeti sözcüsü, cinayet davasının mahkemeye taşınması halinde Han'ın resmi suçlamalarla karşı karşıya kalabileceği bilgisini verdi.

  Han, hakkındaki yolsuzluk davasıyla ilgili 9 Mayıs'ta tutuklanmasının ardından kendisini destekleyen protestocuları orduya karşı şiddete kışkırttığı yönündeki terörizm suçlamalarıyla ilgili olarak kefaletle serbest bırakılmıştı.

  Orduyu ve istihbarat teşkilatını açıkça partisini yok etmeye çalışmakla suçlayan Han, askeri mahkemede yargılanacağından ve hapse atılacağından "hiç şüphesi olmadığını" söylemişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow