hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Papa'nın montundan Trump’ın tutuklanmasına: Deepfake içerikleri nasıl üretiliyor?

  Büyük jüri tarafından suçlu bulunan eski ABD Başkanı Donald Trump hakkındaki karar tartışılıyor. O karardan önce ise yapay zekâ ile geliştirilen Donald Trump'ın fotoğrafları büyük tartışma başlattı. Fotoğrafta Trump, polis ekipleri tarafından tutuklanıyordu. Peki yapay zekâ ile düzenlenen fotoğraflar nasıl bir teknoloji ile oluşturuluyor? Tehlikesi ne? CNN TÜRK ekibinden Kaan Temeltaş, bu teknolojinin nasıl çalıştığını inceledi…

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kimi zaman sevdiğiniz bir arkadaşınızın kimi zaman da çok sevdiğiniz bir filmin baş rol oyuncusunun yerini alabilirsiniz. Bunu sağlamak için bir yüz değiştirme teknolojisi var. Peki bu teknoloji nasıl çalışıyor?

  Bu teknolojinin adı ‘deepfake’...

  Yüzler bir anda değişebiliyor. Karşınızdaki kişi bir anda başka biri olabiliyor. Aslından farkı yok gibi...

  TRUMP'IN YANKI UYANDIRAN FOTOĞRAFI

  Deepfake'in son örneği Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) görüldü. Eski ABD başkanı Trump’ın bu fotoğrafı dünyada yankı uyandırdı.

   Papanın montundan Trump’ın tutuklanmasına: Deepfake içerikleri nasıl üretiliyor

  Fakat fotoğrafın gerçek olmadığı ve yapay zekâ ile oluşturulduğu ortaya çıktı.

  PAPA’NIN MONTU

  Bir diğer örnek ise Papa Francis'in giydiği bu beyaz mont. Sosyal medyada binlerce etkileşim alan fotoğraf yine deepfake teknolojisiyle oluşturuldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Papanın montundan Trump’ın tutuklanmasına: Deepfake içerikleri nasıl üretiliyor

  Sadece fotoğraflarda değil, videolarda da deepfake kullanılıyor. Peki bu işlem nasıl yapılıyor?

  YÜZLER BİR ANDA DEĞİŞEBİLİYOR

  Uzmanlar videoya kaydedilen herkesin yüzünün kolaylıkla değiştirilebileceğini belirtiyor. Prodüksiyon şirketi sahibi Ahmet Tamer Çınarcık, deepfake teknolojisinin işleyişine ilişkin şu açıklamaları yaptı:

  “Farklı yerlerde ve zamanlarda çekilmiş görüntüler tracking dediğimiz bir işlemden geçiriliyor. Bilgisayar yazılımı daha önce çekilmiş görüntüleri o görüntülerin üzerindeki belli başlı referans noktalarını pointlerini yakalayarak bunları takip ediyorlar.”

  Hedeflenen videoda yüzleri değiştirilecek kişilerin görüntüleri, ayrıntılı olarak kaydedildikten sonra, gerisi profesyonel yazılıma ve onu kullanan tasarımcının ustalığına kalıyor.

  “Bu bir varlığın, objenin, insanın, hayvanın, ağacın, çiçeğin bir şeyin hareketiyse onu takip ediyor ve yeni koyacağınız sonradan ekleyeceğiniz görüntüyü oraya kilitliyor.”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hatta daha fazlası da var. Ses değişimi de mümkün:

  “Sesini de değiştirebiliriz. Bir başka insanın sesini bir başkasına benzetebiliriz.”

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow