Pentagon açıkladı, Senato kararına rağmen ilk F-35 Türkiye'ye teslim edilecek

Pentagon açıkladı, Senato kararına rağmen ilk F-35 Türkiye'ye teslim edilecek

Pentagon açıkladı, Senato kararına rağmen ilk F-35 Türkiye'ye teslim edilecek

Türkiye'nin de üretiminde tedarikçi ortak olarak yer aldığı F-35'ler ABD Senatosu'nun satışını bloke eden kararına rağmen ilan edilen tarihte yani yarın teslim edilecek. Açıklamayı ABD Savunma Bakanlığı Pentagon yaptı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon),  ABD Senatosu'nun, Türkiye'ye F-35 savaş uçağı satışını bloke eden karar tasarısını onaylamasına karşın, iki adet uçağın perşembe günü Teksas eyaletine bağlı Fort Worth kentinde düzenlecek bir törenle Türkiye'ye teslim edileceğini duyurdu.

Başbakan Yıldırım'dan ABD Senatosuna F-35 tepkisi

Pentagon Sözcüsü Mike Andrews, "Lockheed Martin, 21 Haziran Perşembe günü Fort Worth'da Türkiye için bir açılış töreni düzenleyecek ve uçaklar ilk aşamada Arizona'daki Luke Hava Kuvvetleri Üssü'ne geçecek. Türk F-35 pilotları ve bakım görevlileri, Luke Hava Kuvvetleri Üssü'ne ulaştı ve yakında uçuş eğitimlerine başlayacaklar" dedi.

ABD Savunma Bakanlığı'nın, Senato'nun aldığı karar hakkında yorum yapmayacağını da belirten Andrews, "Türkiye, NATO'nun en önemli müttefiklerinden ve 2002'den bu yana F-35 programının uluslararası katılımcılarından biridir" diye konuştu.

ABD Senatosu'nun aldığı kararın yürürlüğe girebilmesi için Temsilciler Meclisi kararı ile örtüşmesinden sonra Başkan Donald Trump tarafından onaylanması gerekiyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan F35 açıklaması

'Türkiye alternatifsiz değil'

ABD Senatosu'nun, "Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası" olarak bilinen Pentagon'un 716 milyar dolarlık 2019 bütçesini onayladığı tasarıda, F-35 savaş uçağı, Patriot hava savunma sistemleri, Chinook tipi ağır nakliye helikopteri, AH-1 tipi Kobra, H-60 Black Hawk tipi helikopterleri ile F-16 uçaklarının Türkiye'ye satılmasının bloke edilmesine ilişkin de bir bölüm yer almıştı. Senatonun kararına Türkiye'nin tepkisi sert olmuş, Başbakan Binali Yıldırım, "Karar talihsiz bir gelişme. Türkiye alternatifsiz değil. Kendi tedbirimizi alıyoruz. Savunma sanayinde milli ve yerliliğe hız verdik. Ambargo, savunmada zaafiyete neden olmaz. Esef verici, stratejik, müttefiklik ruhuna aykırı" demişti. Dışişleri Mevlüt Çavuşoğlu ise dün katıldığı bir TV programında Türkiye'nin ilk F35 teslimi için davet edildiğini hatırlatarak karara, "Bu, çok taraflı, çok kapsamlı bir proje. Öyle 'ben istedim iptal ettim' veya 'Türkiye'yi çıkarmak istiyorum' olmaz" diye tepki göstermişti.