Pentagon'dan İran açıklaması: İran Devrim Muhafızları Ordusu mensubu 8 kişi öldürüldü

Pentagon'dan İran açıklaması: İran Devrim Muhafızları Ordusu mensubu 8 kişi öldürüldü

Pentagon'dan İran açıklaması: İran Devrim Muhafızları Ordusu mensubu 8 kişi öldürüldü

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, ABD'nin geçtiğimiz hafta Suriye'deki İran destekli militanları hedef aldığı misilleme saldırılarında İran Devrim Muhafızları Ordusu (IRGC) mensubu 8 kişinin öldürüldüğünü açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, Suriye'de geçtiğimiz hafta ABD güçlerinin hedef alındığı saldırıların ardından misilleme yapıldığını açıkladı. ABD'ye ait 2 adet F-15E savaş uçağının, Suriye'nin doğusundaki Deyrizor ili yakınlarında İran Devrim Muhafızları Ordusu'na (IRGC) ait bir tesisi vurduğunu kaydeden Ryder, IRGC mensubu 8 kişinin öldürüldüğünü duyurdu. Ryder, öldürülenlerin İranlı olmadığını da sözlerine ekledi. ABD'nin Suriye'deki saldırılara tepkili olduğunu belirten Ryder, "Harekete geçtik ve IRGC-Kudüs Gücüne ait hedefleri vurduk. Bu, orantılı bir eylemdi. ABD güçlerine saldırmanın cezasız kalmayacağını gösteren bir mesaj göndermek için kasıtlı şekilde yapıldı. ABD güçlerinin korunmasını için istediğimiz yer ve zamanda uygun adımları atmayı sürdüreceğiz" dedi.

ABD güçlerine saldırı düzenlenmişti

Suriye'nin kuzeydoğusunda Haseke yakınlarındaki DEAŞ ile mücadele koalisyonuna ait bir bakım tesisi geçtiğimiz 23 Mart'ta yerel saatle 13.30 sıralarında İHA ile vurulmuş, saldırıda 1 ABD'li sözleşmeli personel hayatını kaybetmiş, 5 ABD askeri ve 1 sözleşmeli personel yaralanmıştı. ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) tarafından 24 Mart'ta yapılan açıklamada ise, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Yeşil Köy (Green Village) olarak bilinen ABD askeri üssüne yeni bir roket saldırısı düzenlediği duyurulmuştu. Saldırının yerel saatle 08.05 sıralarında gerçekleştirildiğinin aktarıldığı açıklamada, "Saldırıda, ABD veya koalisyon güçlerinden yaralanan olmadı. Tesislerde veya ekipmanlarda herhangi bir hasar oluşmadı. Roketlerden biri, tesisin yaklaşık 5 kilometre uzaklığında bulunan bir eve isabet etti. Evde ciddi hasar oluşurken 2 kadın ve 2 çocuk hafif şekilde yaralandı" denilmişti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD'den İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı grupların saldırısına misilleme

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin geçtiğimiz perşembe günü meydana gelen saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada ise İran İHA'sı ile düzenlenen saldırıya misilleme olarak İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı grupların kullandığı tesislere hava saldırıları gerçekleştirildiğini duyurmuştu. Austin, “Başkan Biden'ın talimatıyla ABD Merkez Komutanlığı güçlerine bu gece Suriye'nin doğusunda İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı grupların kullandığı tesislere karşı hassas hava saldırıları düzenleme yetkisi verdim. Hava saldırıları, bugünkü saldırının yanı sıra Devrim Muhafızları'na bağlı grupların Suriye'deki koalisyon güçlerine yönelik son saldırılarına yanıt olarak düzenlendi” ifadelerini kullanmıştı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber