hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Peru'nun ilk kadın cumhurbaşkanı Dina Boluarte kimdir?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Güney Amerika ülkelerinden Peru'da görevinden azledilmesine ilişkin oylama öncesinde "darbe" girişiminde bulunan ve gözaltına alınan Cumhurbaşkanı Pedro Castillo'nun yerine geçici olarak Dina Boluarte görevlendirildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı olan Boluarte yemin töreni sırasında yaptığı konuşmada ülkenin yaralarını sarmayı taahhüt etti.

  Selefi Castillo'nun Kongre'yi feshetme girişimini "darbe girişimi" olarak nitelendiren Boluarte bütün siyasi çizgileri içeren "her kanın" temsil edildiği geniş tabanlı yeni bir kabine kurma sözü verdi.

  Euronews Türkçe'de yer alan habere göre daha önce Castillo'nun yardımcısı olarak görev yapmakta olan Boluarte yemin töreninde yaptığı konuşmasında "Ulusal birlik hükümeti kurmak için siyasi bir ateşkes rica ediyorum" dedi ve ülkeyi yolsuzluk ve kötü yönetimden kurtarmak için zaman istedi.

  Perunun ilk kadın cumhurbaşkanı Dina Boluarte kimdir

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  DİNA BOLUARTE KİMDİR?

  Son beş yıl içinde altıncı cumhurbaşkanı olarak göreve gelen Boluarte, Peru halkı tarafından az tanınan bir isim. Castillo'nun güçlü destek bulduğu güneydeki dağlık Apurimac'ta doğan Boluarte hukuk eğitimi aldı ve uzun yıllar Nüfus İşleri İdaresi'nde doğum, evlilik ve ölüm kayıtlarıyla ilgili olarak çalıştı.

  60 yaşındaki yeni cumhurbaşkanı 2018'de yapılan yerel seçimlerde başkent Lima'nın belediye başkanı olmak için yüzde 4'ten az oy aldı. 2021'deki seçimlerde ise milletvekili seçilemedi.

  2021'deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise aşırı sol Özgür Peru Partisi'nden Castillo'nun yardımcısı olarak aday olan Boluarte beklenmedik bir seçim zaferi kazandı.

  Perunun ilk kadın cumhurbaşkanı Dina Boluarte kimdir

  Uzmanlar Castillo kabinesinde çeşitli bakanlık görevlerinde deneyimi bulunan Boluarte'nin kasım ayında yapılan başbakan değişiminden sonra eski cumhurbaşkanı ile arasına mesafe koyduğu ve bu hareketiyle siyasi havayı Castillo'dan daha iyi kokladığı değerlendirmesinde bulunuyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kongre, siyasete atılmadan önce öğretmen olan Castillo'yu "ahlaki yetersizlik" suçlamasıyla görevden azledilmesi için oylama kararı almış, Castillo bu girişimi önlemek için dün Kongre'yi feshettiğini ve acil durum hükümeti kuracağını açıklayan konuşması üzerine gözaltına alınmıştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow