Putin, Aliyev ve Paşinyan ile telefonda görüştü

Putin, Aliyev ve Paşinyan ile telefonda görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile ayrı ayrı telefon görüşmeleri gerçekleştirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile telefonda görüşme gerçekleştirdi.

Kremlin’den görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İlham Aliyev, 20 Eylül'de Karabağ'da Rus Barış Gücü (RPC) mensuplarının trajik ölümünün ardından özür ve en derin taziyelerini sundu. Olayın kapsamlı bir şekilde soruşturulacağını ve tüm sorumluların hesap vereceğini vurguladı. İki ülkenin Başsavcılıkları konuyla ilgili olarak yakın temas halindedir. Azerbaycan Cumhurbaşkanı ayrıca hayatını kaybeden subayların ailelerine maddi yardımda bulunmaya hazır olduğunu ifade etti.

Her iki taraf da Karabağ'da çatışmaların tamamen durdurulması konusunda Rus barış gücü askerlerinin yardımıyla varılan anlaşmaların istikrarlı bir şekilde uygulanmasının önemine dikkat çekti.

Başkanlar bölgede durumun istikrara kavuşturulması ve insani sorunların aşılmasına yönelik öncelikli adımları ele aldılar. Vladimir Putin Karabağ'daki Ermeni nüfusun haklarının ve güvenliğinin korunmasının önemini vurguladı. Azerbaycan bu konularda Rus barış gücü askerleriyle işbirliği yapmaya hazır olduğunu teyit etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Liderler, 2020-2022 üst düzey üçlü anlaşmalar çerçevesinde, özellikle ulaşım bağlantılarının açılması, Azerbaycan-Ermenistan sınırının belirlenmesi ve Bakü ile Erivan arasında bir barış anlaşması hazırlanması konularında görüşmeleri yoğunlaştırma konusunda mutabık kaldılar.”

PAŞİNYAN İLE GÖRÜŞME

Putin, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile de telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Kremlin’den dün gerçekleştirilen görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, “Taraflar, Karabağ'la ilgili son gelişmeleri ele aldılar. Vladimir Putin, çatışmanın en ciddi aşamasının aşılmış olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Rus barış gücü askerlerinin desteğiyle varılan, çatışmaların tamamen durdurulmasını memnuniyetle karşıladığını ifade etti. Görüşmelere Rus barış gücü birliğinin liderleri aracılık edecek. Zorlu koşullara rağmen barış gücü askerleri hedeflerini kararlılıkla yerine getirmekte, sivillere ve mültecilere genel yardım sağlamaktadır. Liderler, durumun gerginliğin azalması ve istikrara kavuşması yönündeki umutlarını dile getirdiler” denildi.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber

DÜNYA | SON DAKİKA