hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Putin: İmparatorluğu yeniden kurma planım yok

  Putin: İmparatorluğu yeniden kurma planım yok
  expand
  KAYNAKFoto: Arşiv

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın Sovyetler Birliği'nden ayrılan ülkelerin egemenliğini desteklediğini ancak Ukrayna'nın istisna olduğunu söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün akşam yaptığı konuşmada Sovyetler Birliği dönemine ilişkin açıklamalarda bulunmuştu.

  Putin, bugün Sovyetler Birliği ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. TRT Haber'e göre, Rusya'nın Sovyetler Birliği'nden ayrılan ülkelerin egemenliğini desteklediğini ancak Ukrayna'nın istisna olduğuna işaret eden Putin, "İmparatorluğu yeniden kurma planım yok." dedi.

   

  PUTİN: UKRAYNA’NIN DOĞUSU ESKİ RUS TOPRAĞIDIR

  Putin, güvenlik konseyi toplantısından bir süre sonra televizyondan halka hitap etmişti:

  "Donbas'taki durum kritik seviyeye ulaştı. Ukrayna bizim için sadece bir komşu değil, aynı zamanda tarihsel akrabamız, kültürel ve dinen, Slav ve Ortodoks yakınımız. Ukrayna, tarihimizin bir parçası. Ukrayna’nın doğusu eski Rus toprağıdır."

  "ÜLKELERE SSCB’DEN AYRILMA HAKKI VERMEK, TEMELİNE DÖŞENEN BİR MAYINDI"

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Modern Ukrayna Sovyetler eliyle Rusya tarafından ihdas edildi, yaratıldı. Lenin ve yoldaşları tarihi Rusya’dan toprak kopartmak pahasına Ukrayna’yı meydana getirdi. Kruşhov biliyorsunuz Kırım’ı Ukrayna’ya bağladı. Lenin devlet kurma ilkelerinde hatalıydı. Bu anlattıklarım tarihi bir olgu ve Lenin Stalin, Khruşev ve diğerleri Ukrayna SSCB’yi vücuda getirdi." diyen Vladimir Putin, " Ülkelere SSCB’den ayrılma hakkı vermek, temeline döşenen bir mayındı. Sovyet geçmişimiz ve yapılan hataları değiştiremeyiz ama bunları doğrudan lafı çevirmeden anlatabiliriz." açıklamasını yapmıştı.

  "BOLŞEVİK POLİTİKASI SONUCUNDA UKRAYNA KURULMUŞTUR"

  Putin, açıklamalarına şu sözlerle devam etmişti:

  "Şayet Ukrayna Sovyet geçmişinden ve komünizmden kurtulmak istiyorsa bunun için Rusya ile bir olması yeter. Bolşevikler Donbas'ı Ukrayna’ya eklemledi, çaldı. Ukrayna tarihi Rusya’nın bir parçasıdır ve bir tek halkız. Ukrayna ihdas edilirken ve tarihi Rusya’nın toprakları Ukrayna’ya bağışlanırken kimse o toprakların sahiplerine fikrini sormadı. Bolşevik politikası sonucunda Ukrayna kurulmuştur."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow