Putin Ukrayna sınırındaki askerleri geri çekti

Putin Ukrayna sınırındaki askerleri geri çekti

Putin Ukrayna sınırındaki askerleri geri çekti

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna sınırında tatbikata katılan birliklere asıl yerlerine dönmeleri talimatı verdi. Putin, "Ordunun Ukrayna'ya girmesine şimdilik ihtiyaç yok ama böyle bir olasılık var" dedi. Öte yandan Rusya'ya ait iki savaş gemisi İstanbul Boğazı'ndan geçerek Karadeniz'e yöneldi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya devlet Başkanı Basın Sekreteri Dmitry Peskov, Putin'in Silahlı Kuvvetler Komutanı'na Ukrayna sınırında askeri tatbikatlara katılan askerlere asıl yerlerine dönmesini emrettiğini söyledi.

Rus haber ajansı Ria Novosti'de yer alan habere göre Peskov,  Putin'in başarılı geçen tatbikattan sonra, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Silahlı Kuvvetler Komutanı'na tatbikata katılan askerler ve araçların kalıcı yerlerine dönmesi emrini verdi" dedi.

Putin: "Şimdilik ihtiyaç yok ama askeri seçenek masada"

Açıklamalarda bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Ordunun Ukrayna'ya girmesine şimdilik ihtiyaç yok ama böyle bir olasılık var. Ukrayna'ya yönelik askeri seçenek masada bulunuyor. Ancak gerekli değil. Kırım'a yardım edeceğiz. Kırım'ın Rusya ile birleştirilmesi konusu gündemimizde değil" dedi.

Putin, "Biz G8 Zirvesi'ni düzenlemeye hazırız. Toplantıya katılıp katılmamak liderlerin kendi kararı"

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dün yaşanan gerginlik sonrası çok büyük düşüş yaşayan ve dolar ve Euro karşısında tarihinin en düşük seviyesine ulaşan Ruble, Putin'in bu emri ile yukarı doğru hareket etmeye başladı. Dolar ruble karşısında 22 kopek, Euro karşısında ise 26 kopek değer kazandı.

Rus gemileri İstanbul Boğazı'nda

Ege Denizi yönünden gelip Marmara Denizi'nden ilerleyen 150 borda numaralı "Saratov" ile 156 borda numaralı "Yamal" isimli Rus Donanması'nın gemileri, saat 07.30'da İstanbul Boğazı'na geldi.

Gemilerin geçişi sırasında sahil güvenlik botlarının refakat etmediği görüldü.

Rusya, Suriye'deki iç savaş nedeniyle Akdeniz'de görevlendirdiği söz konusu iki savaş gemisini Kırım'daki gelişmelerin ardından Karadeniz'e çağırmıştı.

Ukrayna savaş gemisi Çanakkale Boğazı'nda

Çanakkale Boğazı'ndan dün geçiş yapan iki rus savaş gemisinin ardından bu sabah ise Ukrayna Savaş gemisi Hetman Sahaydachniy fırkateyni  geçiş yaptı.

Ukrayna savaş gemisine geçtiğimiz günlerde basında yeralan haberlere göre  rus  bayrağı çekildiği iddia edilmişti…

Ukrayna: Kırım'a giren Rus asker sayısı 16 bine çıktı

Ukrayna, Rus işgalinin başladığı tarihten beri Kırım'a giren Rus asker sayısının 16 bine çıktığını duyurdu.

Ukrayna'nın Birleşmiş Milletler daimi temsilciliği tarafından yapılan açıklamada, işgalin başladığı günden itibaren Rus savaş gemileri, helikopterler, kargo uçakları ve karayoluyla Kırım'a toplam 16 bin Rus askeri yerleştirildiği bildirildi.

Açıklamada, “Rus birlikleri Kırım'daki önemli hükümet merkezleriyle sivil ve askeri havaalanları, ileşitiş araçalrı, radyo istasyonları, gümrük hizmetleri ve askeri ve sivil sahil güvenlik üslerini kontrol altına aldılar" denildi.

Açıklamada ayrıca, Rus askerlerinin kendilerine karşı koyan Ukrayna askerlerine karşı ses bombaları kullandığı kaydedildi.

Bu arada asker ve cephane taşıyan büyük bir Rus konvoyunun Kırım'ın Simferepol kentine doğru ilerlediği sırada çekilen bir görüntü işgalin hangi boyutlara ulaştığını gösterdi.

Konvoyun yanından geçen bir otomobilin içinden çekilen görüntülerde büyük bir Rus askeri konvoyu Simferepol'e doğru ilerlerken görülüyor.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber