hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Radyoaktif atık su okyanusa boşaltılacak: 'Fukuşima' için tarih verildi

  Radyoaktif atık su okyanusa boşaltılacak: Fukuşima için tarih verildi
  expand
  KAYNAKİHA

  Japonya Başbakanı Fumio Kishida, 2011'deki şiddetli deprem ve tsunaminin hasara yol açtığı Fukuşima Daiichi Nükleer Santrali'nde biriken arıtılmış radyoaktif atık suyun kontrollü olarak denize salınımına 24 Ağustos Perşembe günü başlanacağını açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Japonya hükümeti 2011 yılında meydana gelen 9 büyüklüğündeki Büyük Doğu Japonya Depremi'nin ve tsunaminin ardından Fukuşima Daiichi Nükleer Santrali'nde biriken arıtılmış radyoaktif atık suya ilişkin son kararını verdi. Bugün kabine üyeleri ile bir araya gelen Japonya Başbakanı Fumio Kishida toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, arıtılmış radyoaktif atık suyun kontrollü olarak denize salınımına 24 Ağustos Perşembe günü başlanacağını duyurdu. Kishida, "Hava şartları izin verirse suyun tahliyesinin 24 Ağustos'ta başlamasını bekliyoruz" dedi.

  Radyoaktif atık su okyanusa boşaltılacak: Fukuşima için tarih verildi

  NÜKLEER FACİA YAŞANMIŞTI

  Çernobil faciasından sonraki en büyük nükleer felaket olan Fukuşima Nükleer Santrali kazasında, deprem ve tsunaminin ardından 3 nükleer çekirdeğin erimesi sonucu radyasyon sızıntısı meydana gelmişti. Bölgedeki binlerce kişinin tahliyesi ile sonuçlanan kaza sonrası 1.3 milyon ton radyoaktif atık su oluştuğu belirtilmişti. Japonya hükümeti uzun bir araştırma sürecinin ardından atık suyun uluslararası standartlar çerçevesinde arıtılarak denize salınmasına karar vermişti. Tokyo'nun kararı başta yerel balıkçılar ve Japonya’nın komşuları olmak kamuoyunun tepkisini çekmişti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  DENETİM YAPILMIŞTI

  Japonya hükümeti şeffaf şekilde yürütülecek tahliye sürecinin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) tarafından da denetleneceğini açıklamıştı. Son olarak IAEA uzmanlarının yaklaşık 2 yıllık çalışma sonucu hazırladığı raporda Tokyo'nun tahliye planının uluslararası standartlara uygun olduğu belirtilmiş, tahliyenin çevre üzerinde "önemsiz" bir etkiye sahip olacağı kaydedilmişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow