hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Rezaletin yeni adresi Danimarka! Polis korumasında Kuran-ı Kerim yaktı! Dışişleri'nden jet hızında tepki

  Rezaletin yeni adresi Danimarka Polis korumasında Kuran-ı Kerim yaktı Dışişlerinden jet hızında tepki
  expand
  KAYNAK DHA

  Geçen hafta İsveç'te Türk Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yakan Rasmus Paludan'ın yeni adresi Danimarka oldu. Paludan, Danimarka polisi korumasında bu sefer Kopenhag'da aynı eylemi tekrarladı. Türk Dışişleri Bakanlığı konuya ilişkin jet hızında tepki gösterdi. Bakanlığın açıklamasında, "İsveç'te kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim'e karşı gerçekleştirilen nefret suçunun Danimarka'nın Kopenhag şehrinde aynı İslam düşmanı şarlatan tarafından tekrar işlenmesine izin verilmesini en güçlü şekilde lanetliyoruz" denildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Aşırı sağcı Danimarka-İsveç vatandaşı politikacı Rasmus Paludan, İsveç’in ardından bu kez de Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da Kur’an-ı Kerim yakarak yeni bir provokasyonda bulundu.

  Aşırı sağcı Stram Kurs partisinin kurucusu Rasmus Paludan, 21 Ocak’ta Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yakmasının ardından bu kez de aynı provokasyonu Kopenhag’da gerçekleştirdi. Paludan cuma namazı vakti bir caminin karşısında polisin kordonla çevirdiği noktada Kur’an-ı Kerim yaktı.

  DIŞİŞLERİ'NDEN DANİMARKA'YA TEPKİ

  Dışişleri Bakanlığı'nca "İsveç’te kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e karşı gerçekleştirilen nefret suçunun bugün Danimarka’nın Kopenhag şehrinde aynı İslam düşmanı şarlatan tarafından tekrar işlenmesine izin verilmesini en güçlü şekilde lanetliyoruz" açıklaması yapıldı.

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "İsveç ve Hollanda’dan sonra bu defa Danimarka’da gerçekleştirilen bu alçak eylemin tüm uyarılarımıza rağmen engellenmemesi Avrupa’da dini hoşgörüsüzlük ve nefretin sözde özgürlük ortamını suistimal ederek eriştiği tehlikeli boyutları ortaya koyması bakımından endişe vericidir. Avrupa’da milyonlarca insanın hassasiyetlerini rencide eden bu tür iğrenç eylemlere müsamaha gösterilmesi barış içinde bir arada yaşama pratiğini tehdit etmekte ve her gün Avrupa’nın bir yerinde meydana gelen ırkçı, yabancı düşmanı ve İslam karşıtı saldırıları kışkırtmaktadır. Avrupa toplumunun ayrılmaz parçası olan Müslümanları ötekileştiren bu eylemler karşısında tepkisiz kalan yönetimlere sorumluluklarını hatırlatıyor, savunduklarını iddia ettikleri evrensel değerlerin ayaklar altına alınmasına seyirci kalmamaya davet ediyoruz" denildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Öte yandan Danimarka’nın Ankara Büyükelçisi, bugün ülkesinde Kur'an-ı Kerim'e karşı saldırı içeren eyleme izin verilmesi nedeniyle Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmıştı. Büyükelçiye, açıkça nefret suçu niteliğindeki provokatif eyleme izin verilmesinin en güçlü şekilde kınandığı ve Danimarka'nın bu tutumunun kabul edilemez olduğu iletilmişti.

  Rezaletin yeni adresi Danimarka Polis korumasında Kuran-ı Kerim yaktı Dışişlerinden jet hızında tepki

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   

  İSVEÇ, TEVRAT'IN YAKILMASINA İZİN VERMEDİ

  NATO üyeliği için Türkiye'nin kararını bekleyen İsveç'in ikili oyunu gün içinde ortaya çıktı. İsrail’in İsveç Büyükelçisi Ziv Nevo Kulman, elçilik önünde Tevrat yakılması eylemi ile ilgili Twitter üzerinden önemli bir açıklamada bulundu. Kulman söz konusu açıklamasında şu sözlere yer verdi: 'Son birkaç gündür bu nefret dolu eylemin gerçekleşmemesi için gece gündüz çalışıyoruz' 'İsveç makamlarına yönelik çabalarımız neticesinde söz konusu grup, Tevrat yakma eyleminden vazgeçti.'

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow