hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Rusya duyurdu: Ukrayna'ya ait ‘son savaş gemisi’ imha edildi

  Rusya duyurdu: Ukraynaya ait ‘son savaş gemisi’ imha edildi
  expand
  KAYNAK DHA, Foto: Arşiv, İHA

  Rusya, Ukrayna donanmasına ait son savaş gemisinin Odessa'da imha edildiğini açıkladı. Moskova’nın konuya yönelik iddialarına ise Kiev’den henüz bir yanıt gelmedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rusya, Ukrayna donanmasına ait son savaş gemisinin imha edildiğini öne sürdü.

  Rus ordusunun Ukrayna'daki eylemlerine dair bilgi veren Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna donanmasına ait 'Yuriy Olefirenko' adlı son savaş gemisinin Odessa Limanı'nda imha edildiği duyurdu.

  Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre, söz konusu savaş gemisi Rus Hava Kuvvetleri’nin ‘yüksek hassasiyetli’ silahlarıyla vuruldu.

  Rusya duyurdu: Ukraynaya ait ‘son savaş gemisi’ imha edildi

  Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Igor Konaşenkov, Rus ordusunun faaliyetlerine yönelik yaptığı açıklamada, Kupyansk, Krasno-Limansky, Donetsk, Luhansk, Maryinsky, Herson ve Zaporijya şehirlerinde Ukrayna ordusunun ağır kayıplar verdiğini belirtti. Saldırılarda Ukrayna Deniz Kuvvetleri'nin son savaş gemisi olan Yuri Olefirenko’nun imha edildiğini duyuran Konaşenkov, "29 Mayıs'ta Odessa Limanı'ndaki askeri gemilerin bağlanma noktasının yüksek hassasiyetli bir füze ile vurulması sonucu Ukrayna Deniz Kuvvetleri'nin son gemisi olan Yuri Olefirenko imha edildi" ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Konaşenkov, Ukrayna'nın Rus ordusuna insansız hava araçlarıyla saldırı girişimlerini de sürdürdüğünü de söyleyerek, "Ayrıca Luhansk'a bağlı Verkhnekamenka, Zaliman ve Donetsk'e bağlı Pokrovskoe, Staromayorskoe yerleşim alanlarında 11 adet insansız hava aracı imha edildi" dedi.

  Konaşenkov ayrıca, savaşın başından bu yana Ukrayna ordusuna ait toplam 429 savaş uçağı, 235 helikopter, 4 bin 490 İHA, 424 uçaksavar füze sistemi, 9 bin 345 tank ve çeşitli zırhlı araç, bin 103 çoklu roketatar sistemi, 4 bin 946 otobüs ve havan topu, 10 bin 574 özel askeri aracın imha edildiğini söyledi.

  MEDVEDEV YİNE MEYDAN OKUDU

  Öte yandan Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitri Medvedev, İngiltere’nin askeri ya da sivil görevlilerinin Rusya’nın ‘meşru askeri hedefi’ olarak değerlendirilebileceğini belirtti.

  Rusya duyurdu: Ukraynaya ait ‘son savaş gemisi’ imha edildi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Resmi Twitter hesabından açıklama yapan Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Medvedev, “Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Cleverly, Ukrayna'nın 'Rusya'nın kabiliyetlerini zayıflatmak için sınırlarının ötesinde güç kullanma meşru hakkına sahip olduğunu' ifade etti. Cleverly'e göre Ukrayna'nın sınırlarının ötesindeki meşru askeri hedefler meşru müdafaanın bir parçasıdır. Ezeli düşmanımız İngiltere'nin ahmak yetkilileri, Lahey ve Cenevre Sözleşmeleri ile ek protokolleri de dahil olmak üzere modern savaşları düzenleyen ve evrensel olarak kabul gören uluslararası hukuk çerçevesinde kendi devletlerinin de savaş halinde olarak nitelendirilebileceğini unutmamalıdır” dedi.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow