Rusya, Hafter'le danışıklı dövüş halinde mi?

Son Dakika Haberleri

Akraba futbolcular
Video: Rusya, Hafter'le danışıklı dövüş halinde mi?

Dünyanın gözü kulağı yarın Almanya'da olacak. Libya Konferansı Berlin'de toplanacak. Türkiye'nin de katılacağı kritik konferansla ilgili CNN TÜRK canlı yayınında önemli değerlendirmeler yapıldı...

Hakan Çelik'in sunduğu HAFTA SONU programına konuk olan Akademisyen-Yazar Doç. Dr. Barış Doster ve Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özden Zeynep Oktav şu değerlendirmelerde bulundu:

Prof. Dr. Özden Zeynep Oktav: Rusya ve Çin farklı bir yol izliyor

Fransa, BEA, İsrail, Amerika ve Yunanistan Hafter'in arkasında. Libya'da Hafter'in kontrol ettiği bölgelerin petrolün en fazla olduğu bölgeler olduğunu biliyoruz. Sarraj'ın hakim olduğu bölgeler de nüfusun en fazla olduğu bölge. Merkez Bankası bu bölgede.

Rusya ve Çin şöyle farklı bir yol izliyorlar: Barışın gelip istikrarın gelmesini istiyor. Ve biran önce ihalelerin gerçekleşmesini istiyor. Libya Afrika'da en fazla petrol rezervi olan ülke.

Katar, Rusya, Türkiye, İtalya şu anda Sarraj'ın yanında. Burada bir de göçmen meselesi var. İtalya bu meseleden ötürü de tutumunu ve tarafını değiştirdi.

Amerika doğrudan Libya'da sahada olmak istemiyor. Bu noktada Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) üzerinden hamlelerini yapıyor.

Doç. Dr. Barış Doster: Rusya ikili mi oynuyor?

Hafter, Rusya ile danışıklı bir dövüş mü yapıyor? Hem ateşkesi imzalamıyor hem de apar topar oradan ayrılıyor. Bu danışıklı bir dövüş olabilir mi? Sahada Hafter'e aktif destek veren Ruslar'a ait Wagner gücü var. Esasında Rusya'nın iki tarafı da kaybetmemek gibi hedefi var gibi görünüyor. Şu süreçte sahada en güçlü olan ülke de Rusya...

Libya bizim anladığımız anlamda bir ulus devlet değil. Kabaca 6 milyon nüfusu olan, bin 600 aşireti olan bir ülke.

Kaddafi savruluşları olan bir liderdi. Arap milliyetçiliğine oynadı olmadı, en son Afrika milliyetçiliğine oynadı ama o da olmadı.

Enerji kaynaklarının kim taraftan çıkarılacağını konuşuyoruz ve hangi güzergah üzerinden pazarlanacağını konuşuyoruz.

Almanya'nın Libya üzerinde bir tarihsel nüfusu da yok. Ama Almanya rol çalarak hem çatışan tarafları hem de ilgilenen devletleri bir araya toplamayı kotarmış gibi görünüyor. Hafter Rusya'da yapmadığı açıklamayı Alman Dışişleri Bakanı'na yaptı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS