Rusya: Suriye'de kimyasal silah saldırısı yok, İngiltere propagandası var

Rusya: Suriye'de kimyasal silah saldırısı yok, İngiltere propagandası var

Rusya: Suriye'de kimyasal silah saldırısı yok, İngiltere propagandası var

Rusya Savunma Bakanı Igor Konaşenkov, İngiltere’nin Rusya’nın Suriye’de kimyasal silah kullandığını söyleyerek kara propaganda yaptığını söyledi. Rusya'nın iddiasına ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert yanıt verdi: İngiltere'nin bu saldırıyla bir alakası yok. Suriye Hükümeti bu saldırıyı gerçekleştirdi.

 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Başbakan Yıldırım ile görüşüyor

Son dakika... Antalya'da korkutan deprem

Rusya Savunma Bakanı Igor Konaşenkov, yaptığı açıklamada, İngiltere’nin Rusya’nın Suriye’deki siviller üzerinde kimyasal silah kullandığı iddiaları ile dünya kamuoyunu yanılttığını söyledi.

İngiltere’nin açıklamalarını kara propaganda olarak değerlendiren Konaşenkov, ellerinde İngiltere’nin bu yöndeki çalışmalarını gösteren belgeler olduğunu belirtti.

Konaşenkov, bakanlık tarafından sorgulanan ve tıbbi eğitime sahip olan Suriyelilerin sözde kimyasal olarak bilinen saldırıda yaralananların hiçbirinde kimyasal zehirlenme olduğuna dair bulgu olmadığını onayladıklarını ifade etti.

Bakan Konaşenkov, "İngiltere’nin Doğu Guta’da yaşananlar ile alakalı Rusya’ya yönelik propaganda yürüttüğüne dair kanıtlarımız var. Nisan’ın 3’ü ile 6’sı arasında ‘Beyaz Baretliler’ teşkilatına Londra tarafından ciddi baskılar yapıldı. Onlara 'Ceyş-ul İslam' örgütü üyelerinin Şam’a ağır silahlarla ateş edeceği ve daha sonra da hükümet kuvvetlerinin buna karşılık vereceği söylenmiş. O gün Beyaz Baretliler teşkilatına da bu saldırıyı kimyasal ile gerçekleştirilmiş gibi gösterme görevi verilmiş” şeklinde konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD'den yanıt gecikmedi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert ise Suriye'nin Duma bölgesinde düzenlenen kimyasal saldırıyı Suriye Hükümeti'nin gerçekleştirdiğinden emin olduklarını söyledi.

Sözcü Nauert, Rusya'nın, Duma'daki saldırının arkasında İngiltere'nin olduğu yönündeki iddiasını değerlendirdi.

"Suriye rejimi sorumludur. Bu konuda hepimiz aynı fikirdeyiz. Rusya bilgi toplayıp bunları değiştiriyor." diyen Nauert, Rusya'nın "hikayeleri değiştirdiğini" söyledi. Heather Nauert, "Rusya bunu daha önce farklı konularda da yaptı. Rusya
hikayeleri değiştirir ve bunu tekrar yaptı." dedi. "İngiltere'nin bu saldırıyla bir alakası yoktu." ifadesini kullanan
Nauert, "Suriye Hükümeti bu saldırıyı gerçekleştirdi." diye konuştu.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber