Rusya tartışmalı ilhak adımını atıyor

Rusya tartışmalı ilhak adımını atıyor

Rusya tartışmalı ilhak adımını atıyor

Rusya’nın işgal ettiği 4 Ukrayna bölgesine atadığı yerel yöneticiler dün Moskova’ya geldi. Lugansk, Donetsk, Herson ve Zaporojye yöneticileri, referandum sonucunu bugün Putin’e bildirerek resmen ilhak başvurusunda bulunacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna işgalinin 219’uncu gününde Donetsk, Lugansk, Zaporojye ve Herson bölgelerinin ilhak edildiğini açıklayacak. Bölge, Ukrayna topraklarının yaklaşık yüzde 15’ine karşılık geliyor.

Çatışmalara yeni bir boyut kazandırması beklenen bu adıma ilişkin detayları Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov açıkladı.

PUTİN KONUŞMA YAPACAK

4 saatlik MGK toplantısı Atina’yı panikletti

4 saatlik MGK toplantısı Atina’yı panikletti

Peskov, “Kremlin Sarayı Georgiyevski salonunda Devlet Başkanı Putin’in katılımıyla büyük bir tören yapılacak. Saatler 15:00’ı gösterdiğinde milletvekilleri ve diğer konuklar huzurunda Rusya’ya yeni toprakların bağlanması anlaşması imzalanacak. Seremoni, Başkan Putin’in konuşması ile devam edecek. Putin ayrıca federal meclise ve Rusya halkına hitaben bir konuşma daha yapacak” bilgisini verdi. Rus askeri gözetiminde 23-27 Eylül tarihleri arasında Donetsk, Lugansk, Zaporojye ve Herson’da yapılan ilhak referandumlarından yüzde 90’ın üzerinde Rusya’ya katılım yönünde sonuç çıkmıştı. Kiev ve Batı başkentleri referandumları “sahtekârlık” olarak nitelerken tıpkı 2014’te Kırım’ın ilhakında olduğu gibi oylamanın uluslararası geçerliliği bulunmuyor.

‘ARTIK GÖRÜŞME OLMAZ’

Bu arada Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Putin’in ilhakı ilan etmesi halinde “iplerin tamamen kopacağı ve bir barış görüşmesi yapılmayacağı” uyarısında bulundu. Halihazırda tamamı Rusya kontrolünde olmayan bu bölgelerdeki çatışmalar, yarından itibaren Moskova için “Rusya’ya saldırı” olarak görülecek. Moskova, “kendi topraklarını” savunmak için nükleer silah kullanabileceği yönünde peş peşe açıklamalar yaparken sahadaki çatışmaların seyrinin nasıl şekilleneceği izleniyor.