hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Rusya-Ukrayna savaşının yıl dönümünde İstanbul’da zirve

  Rusya-Ukrayna savaşının yıl dönümünde İstanbul’da zirve
  expand

  Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Rusya-Ukrayna savaşının yıl dönümü dolayısıyla İstanbul'da bir zirve düzenleneceğini bildirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rusya’nın Ukrayna’da ‘özel askeri operasyon’ adını verdiği işgal harekâtı Şubat ayında birinci yılını tamamlayacak.

  Savaşta son haftalarda çatışmaların ana merkezini Ukrayna'nın doğusundaki bölgeler oluşturuyor. Diğer yanda ise Ukrayna’ya gönderilmesi planlanan askeri yardımlar gündemin ana başlıklarında yer alıyor.

  İSTANBUL'DA ZİRVE AÇIKLAMASI

  AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Rusya-Ukrayna savaşının yıl dönümü dolayısıyla 22 Şubat’ta İstanbul'da zirve gerçekleştirileceğini bildirdi.

  Söz konusu zirvede savaşın jeopolitik ve ekonomik sonuçlarının ele alınacağına işaret eden Meyer-Landrut, Ukraynalı bir hükümet yetkilisinin zirveye davet edileceğini söyledi.

   “Bu Avrupa kıtasının çok ötesinde sonuçları olan bir savaş" açıklamasıyla savaşın herkesi etkilediğini vurgulayan Meyer-Landrut, tıpkı ABD güvenlik tarihinde 11 Eylül’ün değişim anı olması gibi Avrupa’da 24 Şubat’ın belirleyici olduğunu söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Meyer-Landrut sözlerine şöyle devam etti:

  "İnsanlar sık sık 9-11 Eylül'ün Amerikan güvenlik tarihi için bir değişim anı olduğunu söyledi. 24 Şubat 2022'de de benzer önemli Avrupa güvenlik durumu olduğunu söyleyebilirim."

  Dışişleri Bakanlığı’ndan ise konuya yönelik henüz herhangi bir resmî açıklama bulunmuyor. 

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow