hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Rusya Ukrayna'yı vurdu: 3 ölü 2 yaralı

  Rusya Ukraynayı vurdu: 3 ölü 2 yaralı
  expand
  KAYNAK DHA

  Ukrayna’nın Kiev bölgesindeki Rzhyshchiv kentinde Rusya’nın düzenlediği saldırıda iki yurt binasının 4 ve 5’inci katları çöktü. Saldırıda 3 kişi hayatını kaybetti, 2 kişi de yaralandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ukrayna Acil Durumlar Servisi’nden yapılan açıklamada, saldırıda iki yurt binasının ve 3 katlı eğitim tesisinin hedef alındığı ifade edildi. Yurt binalarının 4 ve 5’inci katlarının çöktüğü, 3 kişinin hayatını kaybettiği, 2 kişinin de yaralandığı belirtildi.

  Rusya Ukraynayı vurdu: 3 ölü 2 yaralı

  Enkazda arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü, 4 kişinin enkaz altında olduğu aktarıldı.

  "RUSYA’NIN SALDIRGANLIĞI HİNT-PASİFİK BÖLGESİ İÇİN DE TEHDİT OLUŞTURUYOR"

  Japonya Başbakanı Fumio Kişida'nın dün başlayan Ukrayna temasları sonrasında iki devlet arasında ortak bildiri yayınlandı. Bildiride, Rusya’nın Ukrayna’ya olan saldırganlığının sadece Avrupa-Atlantik bölgesinde değil, Hint-Pasifik bölgesinde de güvenliğe yönelik doğrudan bir tehdit oluşturduğunun altı çizildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Japonya Başbakanı Fumio Kişida ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski arasında imzalanan ortak bildiride dikkat çeken konular şöyle yer aldı;

  Rusya Ukraynayı vurdu: 3 ölü 2 yaralı

  “Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlığı, hukukun üstünlüğüne dayalı uluslararası düzenin temelini sarsmakta ve BM Sözleşmesi’nde yer alan temel ilkelerin ağır bir ihlalini teşkil etmektedir, özellikle egemenlik ve toprak bütünlüğü ilkelerini ihlal etmekte ve sadece Avrupa-Atlantik bölgesinde değil, Hint-Pasifik bölgesi ve ötesinde de güvenlik, barış ve istikrara doğrudan bir tehdit oluşturmaktadır.”

  “Japonya, Ukrayna'nın adil ve kalıcı bir barışın tesis edilmesine yönelik çabalarını takdir etmiş ve Devlet Başkanı Zelenski’nin Barış Formülünü uygulama çabalarını desteklediğini ifade etmiştir.”

  NÜKLEER SİLAHLAR

  “Liderler, 77 yıllık nükleer silah kullanmama rekorunun Rusya tarafından kırılmaması gerektiğini vurgulamışlardır.”

  “Liderler, Doğu ve Güney Çin Denizlerindeki durumla ilgili ciddi endişelerini dile getirdi ve mevcut durumun güç veya zorlama yoluyla değiştirilmesine yönelik her türlü tek taraflı girişime şiddetle karşı çıkmışlardır. Liderler ayrıca uluslararası toplumda güvenlik ve refahın vazgeçilmez bir unsuru olarak Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrarın önemini vurgulamışlardır.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow