hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ''Rusya yörüngedeki tüm uyduları düşürebilir!''

  KAYNAKCNN TÜRK

  ABD, Rusya'nın nükleer başlık taşıyabilen bir silahı test etmek için Ukrayna savaşını başlatmadan günler önce uzaya uydu fırlattığını iddia etti. ABD'li yetkililer, uydunun nükleer uydu savar silahı programının bir parçası olduğunu öne sürüyor. İddiaya göre bu uydu geliştirilip nükleer amaçlarla kullanıldığı halde alçak Dünya yörüngesinde konuşlandırılmış tüm uyduları yok edebilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Wall Street Journal Gazetesi'nin ABD'li yetkililere dayandırdığı haberine göre, Rusya nükleer başlık taşıyabilen silahı test etmek için "Cosmos-2553" adlı uydusunu 5 Şubat 2022'de alçak Dünya yörüngesine fırlattı.

  Rusya yörüngedeki tüm uyduları düşürebilir

  Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları ise 19 gün sonra 24 Şubat 2022'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in emrinin ardından başladı. ABD'li yetkililer, Cosmos-2553'ün nükleer silah taşımadığını söylerken uydunun Rusya'nın nükleer uydu savar silahı programının bir parçası olduğunu iddia etti. Rus yetkililerse iddiaları reddederek, Cosmos-2553'ün yörüngeye gönderilmiş bir araştırma uydusu olduğunu savundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rusya yörüngedeki tüm uyduları düşürebilir

  ABD'nin iddialarına göre bu uydu geliştirilip nükleer amaçlarla kullanıldığı takdirde alçak Dünya yörüngesinde konuşlandırılmış uyduları yok edebilir. Alçak Dünya yörüngesinde yok edilebilecek uydular arasında Space X Ceo'su Elon Musk'ın Starlink uydu ağı da var.

  Rusya yörüngedeki tüm uyduları düşürebilir

  WSJ, Alçak yörüngede faaliyet gösteren en çok uydunun ABD'ye ait olduğuna dikkat çekti. Yörüngede ABD'ye ait yaklaşık 6 bin 700 uydu konuşlandırılmış halde. Rusya'ya ait uydu sayısı ise sadece 149 ile sınırlı.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow